قطعی گسترده برق در ایران؛ قبض‌های میلیونی برای مصارف خانگی

افزایش چندصد درصدی قبض‌های برق مرداد با وجود قطعی‌های مکرر، موجی از انتقاد شهروندان ایرانی را برانگیخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

قطع مکرر و گسترده برق در ایران از خرداد و تیر سال جاری شدت پیدا کرده و همچنان معضل بزرگی در این کشور محسوب می‌شود، در حالی این قطعی‌های طولانی تا چند نوبت در روز تکرار می‌شود که شهروندان ایرانی از صدور قبض‌های برق میلیونی خبر می‌دهند.

شهروندان شماری از استان‌های ایران در رسانه‌های اجتماعی، خبر از موج جدیدی از قطعی‌های گسترده برق و همچنین قبض‌های چند صد برابری نسبت به دوره قبل داده‌اند.

Advertisement

شهرهای بسیاری در ایران از جمله تهران، کرج، اصفهان، قائم‌شهر، شوش، آمل، اهواز، قم، رشت، مشهد و تبریز و بسیاری از شهرهای دیگر در روز‌های گذشته با افزایش قطعی‌های مکرر برق روبه‌رو بودند.

در حالی شرکت‌های توزیع نیروی برق در هر استان، جدولی با عنوان «خاموشی احتمالی» را منتشر کردند که شهروندان تهرانی در برخی از مناطق شهرک غرب و سعادت آباد از روز‌ چهارشنبه 3 شهریور تا امروز، شنبه 6 شهریور با قطعی‌های تا سه نوبت در روز و هر بار حداقل 4 ساعت رو به رو بودند.

قبض‌های میلیونی برای خانه‌ها

با وجود اینکه برق بسیاری از مناطق در ایران روزانه حداقل 2 ساعت قطع می‌شود و گاه به 6 ساعت در روز نیز می‌رسد، صدور قبض‌های مرداد، موج گسترده‌ای از انتقاد‌ شهروندان را به همراه داشته است.

قبض‌هایی که به گفته مجید واشقانی بازیگر سینما و تلویزیون « در دوره گذشته و اوج گرما 400 هزار تومان بوده است» و در دوره جدید « برای یک آپارتمان معمولی 2 میلیون و 760 هزار تومان» شده است.

این بازیگر با اشاره به افزایش 700 درصدی قبض برق در وضعیت بحران کرونا و شرایط اقتصادی نابسامان از مسئولین جمهوری اسلامی به شدت انتقاد کرد.
کاربران دیگری در فضای مجازی نیز خبر از قبض‌های میلیونی خود با وجود قطعی‌های چندین ساعته در روز داده‌اند.

کاربری در توییتر نیز با انتشار قبض برق خود به افزایش رقم آن اعتراض و اعلام کرد «در این دوره تا 7 ساعت نیز قطع برق داشتیم.»

اختلال در مشاغل و بیمارستان‌ها

قطعی‌های مکرر و خارج از زمان اعلام شده همچنین در فعالیت بیمارستان‌ها، کلاس‌های مختلف آنلاین، امتحانات، برخی از مسابقات ورزشی و صنعت حمل و نقل اختلالات گسترده‌ای ایجاد کرد و باعث کمبود و افزایش نرخ بسیاری از کالاهای اساسی شده است.

این ماجرا در ماه‌های گذشته باعث ایجاد نارضایتی‌ شدید مردم و گروه‌های شغلی و ایجاد تجمعات اعتراضی بسیاری در مناطق مختلف ایران شد.

پیشتر مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران از کاهش ظرفیت تولید نیروگاه‌ها خبر داده و گفته بود: «تولید نیروگاه‌ها حدود 54 هزار مگاوات و نیاز مصرف برق به 65 هزار مگاوات رسیده و ما به دلیل محدودیت در تامین برق مجبور به خاموشی بدون برنامه‌ریزی شدیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم