.
.
.

سفر نمایشی و وعده‌های پوچ ابراهیم رئیسی به خوزستان

در سفر ابراهیم رئیسی هیچ اشاره‌ای به معترضان به بی‌آبی در خوزستان که بسیاری از آنها همچنان در بازداشت به سر می‌برند، نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در اولین روزهای کاری خود به همراه شماری از وزرای کابینه خود به خوزستان سفر کرد. حضور او در این استان که اخیرا شاهد گسترش اعتراض‌های مردمی به بی‌آبی، خشکاندن رودخانه‌ها و تالاب‌ها و همچنین اعتراض‌هایی علیه سیاست‌های تبعیض‌آمیز سیستماتیک نظام بوده با انتقادهای گسترده‌ای همراه شده است.

رئیسی را در سفر به استان خوزستان که جمعه 27 اوت، آغاز شد، وزیران جهاد کشاورزی، کشور، نیرو، بهداشت و رئیس سازمان برنامه و بودجه همراهی کردند.

رئیس جمهوری جدید ایران همانند روسای قبلی این کشور وعده داد با توسعه صنایع و کشاورزی بخش زیادی از معضل بیکاری را در این استان حل کند. این وعده‌های رئیسی در حالی داده می‌شود که در سایه ادامه تحریم‌ها، فروپاشی اقتصادی، نابسامانی و گسترش فساد در ساختارهای حکومتی تحقق هر گونه توسعه و پیشرفتی در زمینه اقتصاد برای حل معضلاتی مانند فقر، بیکاری، تورم و بهبود اوضاع معیشتی در ایران تقریبا ناممکن شده است.

رئیسی همچنین وعده داد که با وزرا و مسئولین استانی برای یافتن راه حل‌های مناسبی برای رفع سریع مشکلات استان، مشورت خواهد کرد و «تصمیمات مناسبی طراحی و اتخاذ» خواهد شد.

در واکنش به سفر رئیسی به خوزستان مجید ناصری‌نژاد، نماینده شادگان (فلاحیه) با انتقاد از سفر ابراهیم رئیسی و هیئت همراه او به این استان گفت:«این‌گونه سفرهای کوتاه و یک روزه‌ مشکلات خوزستان را حل نمی‌کند.»

ناصری‌نژاد افزود که برای حل مشکلاتی همیشگی از قبیل فاضلاب، بیکاری، خشکسالی و بی‌آبی، از بین رفتن نخلستان‌ها و… نیاز است رئیس جمهوری به طور اساسی با مردم و نمایندگان استان نشسته و برای رفع این گونه مشکلات تصمیم‌گیری کند.

این نماینده مجلس ایران در پایان اظهارات انتقادی خود تاکید کرد «توقع ما از دولت مردمی غیر از این بود و امیدوارم که به این رویه ادامه ندهند چرا که این‌گونه نه تنها مشکلی حل نخواهد شد بلکه مشکلات مردم بیشتر خواهد شد.»

دادن چنین وعده‌های توخالی از سوی مسئولان به ویژه در استان پر منابع خوزستان که همواره از محرومیت مضاعف و بی‌توجهی مسئولان رنج می‌برد، تنها نمک پاشیدن بر زخم‌های مردم ستمدیده و محروم این استان است.

در چند دهه گذشته مقامات ایران همواره وعده‌هایی برای رسیدگی به مشکلات خوزستان داده‌‌اند اما این وعده‌ها هیچ‌گاه محقق نشده است. کنشگران مدنی خوزستانی می‌گویند به‌رغم وعده‌های داده شده، تاکنون، هیچ اقدام موثری برای حل مشکلات این استان صورت نگرفته است.

در تیر امسال معترضان به بی‌آبی در خوزستان به مدت 10 روز تجمعات گسترده‌ای را ترتیب دادند که به‌دنبال آن، صدها معترض بازداشت شدند.

این اعتراضات چند روز بعد به سایر شهرهای ایران نیز تسری یافت و به دنبال آن، نیروهای امنیتی نیز با گسترش اعتراضات از سلاح‌های مرگبار برای جلوگیری از تجمع‌های مسالمت‌آمیز مردمی استفاده کردند که در نتیجه خشونت‌ها دهها تن کشته و زخمی شدند.

در همین زمینه «عفو بین‌الملل»، در گزارشی با استناد به «تصاویر میدانی» نوشته بود: «نیروهای امنیتی در خوزستان از «مهمات جنگی و گلوله‌های ساچمه‌ای» برای سرکوب معترضان استفاده کرده‌اند.»

فعالان حقوق بشر ایرانی می‌گویند شرایط نگهداری و بهداشتی معترضان به بی‌آبی در زندان‌های خوزستان بسیار نگران کننده است. با این‌حال بسیاری از معترضان همچنان در بازداشت بسر می‌برند و تداوم بازداشت برخی از معترضان نگرانی‌های شدید نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی را به همراه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم