.
.
.

روسیه خواستار از سرگیری مذاکرات احیای برجام شد

وزارت خارجه روسیه گفت که طرف ایرانی این پیام را با «جدیت» دریافت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر جدید امور خارجه جمهوری اسلامی، خواستار از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین، پایتخت اتریش شد.

به نوشته بیانیه وزارت خارجه روسیه، پنجشنبه، 26 اوت، «طرف ایرانی این پیام را با جدیت لازم دریافت کرد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شنبه 14 اوت، در آخرین گزارش خود به کشورهای عضو اعلام کرد که ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده و تا آستانه تولید سلاح اتمی پیش رفته است.

مذاکرات وین که از اواسط فروردین سال جاری شمسی با هدف بازگشت همزمان ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای آغاز و شش دور آن برگزار شد، به‌دلیل اختلافات «عمده و پیچیده» بدون نتیجه‌ای مشخص متوقف شده است.

قرار بود دور هفتم مذاکرات در اوایل ماه هفتم میلادی آغاز شود اما با به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی در تهران، این مذاکرات به حالت تعلیق درآمد و تاریخی نیز برای از سرگیری مجدد این مذاکرات اعلام نشده است.

مقامات اروپایی و آمریکایی، پس از ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، بارها از توقف مذاکرات اتمی وین ابراز نگرانی کردند.

رئیسی، هفته گذشته در دیدار با توشیمیتسو موته گی، وزیر خارجه ژاپن، با بیان اینکه ایران با اصل مذاکرات هسته‌ای مشکلی ندارد به ادامه یافتن تحریم‌های آمریکا علیه کشورش اعتراض کرد. او پیشتر گفته بود که با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار نخواهد کرد و می‌کوشد ارتباط اقتصاد کشور با مذاکرات اتمی را قطع کند.

امانوئل مکرون، رئيس‌جمهوری فرانسه نیز، دوشنبه، 9 اوت، در گفت‌وگوی تلفنی با رئیسی، خواستار بازگشت فوری ایران به مذاکرات وین شده بود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم دوشنبه، 16 اوت، از ایران خواست «به تشدید نقض تعهدات برجامی خود پایان دهد با حسن نیت به مذاکرات احیای برجام بازگردد.»

طرف‌های مذاکره در حالی خواستار از سرگیری مذاکرات وین شده‌اند که نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در آستانه سفر به ایالات متحده آمریکا تاکید کرد که تل‌آویو به حملات سری خود علیه برنامه هسته‌ای ایران ادامه خواهد داد.

پیشتر وب‌سایت «آکسیوس» به نقل از یک مقام اسرائیلی، نوشت که بنت در سفر خود به واشینگتن، درباره یک طرح جایگزین برای توافق هسته‌ای با ایران با رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگو خواهد کرد. بنا بر این گزارش در این طرح جدید، بر ضرورت گنجاندن مسئله فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه‌ای تاکید شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم