.
.
.

تفتیش خانه وکلای بازداشت شده معترض به سوءمدیریت کرونا

ماموران قضایی در رابطه با وضعیت این وکلای بازداشت شده اعلام کردند نه وکیل می‌پذیریم و نه با وثیقه آزاد می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعید دهقان، وکیل دادگستری، اعلام کرد که ماموران امنیتی به خانه آرش کیخسروی، یکی از وکلای بازداشت شده که به وضعیت سوءمدیریت کرونا در ایران معترض بود یورش بردند.

دهقان، چهارشنبه 3 شهریور با اشاره به «یورش 11 مامور امنیتی به خانه پدری آرش کیخسروی» در توییتر نوشت که آنها «دقایقی اتاق او را بستند و اجازه ورود به اعضای خانواده ندادند».

او با تایید اینکه ماموران امنیتی «دوربین مداربسته را هم بردند که سندی از یورش نباشد» افزود: «آنها اول بازداشت می‌کنند، بعد دنبال دلیل می‌گردند.»

این وکیل دادگستری این اقدام ماموران امنیتی را «مقدمه‌ تحصیل دلیل از طریق جاسازی مدرک» عنوان کرد.

مصطفی نیلی، آرش کیخسروی، محمدرضا فقیهی، مریم فراافراز، لیلا حیدری وکلای دادگستری و مهدی محمودیان فعال سیاسی، شنبه 23 مرداد، در جلسه‌ای توسط افرادی که خود را «ضابطین و عاملین قضایی» معرفی کردند، بازداشت شدند.

گفته شده است وکلای بازداشت شده طبق اصل 34 قانون اساسی درصدد تنظیم شکایتی برای دادخواهی نسبت به قصور مسئولین جمهوری اسلامی در مدیریت و مهار پاندمی کرونا بودند.

همچنین سعید خلیلی، وکیل دادگستری، چهارشنبه 3 شهریور در توییتی نوشت با درخواست خانواده محمدرضا فقیهی، وکیل دیگر بازداشت شده، برای اعلام وکالت به دادسرای اوین مراجعه کرده که به او «از جلوی درب ورودی گفتند نه وکیل می‌پذیریم و نه با وثیقه آزاد می‌کنیم»

او همچنین اعلام کرد «در راه بازگشت خبردار شدم که مامورین به خانه ایشان یورش برده و در حال بازرسی منزل ایشان هستند.»

بر اساس گزارشی از روزنامه «شرق»، زهرا مینویی، وکیل مدافع مصطفی نیلی، درباره آخرین وضعیت وکلای بازداشتی اعلام کرده است: «از زمان بازداشت موکل بنده و سایر وکلای همراه او، تاکنون غیر از یک تماس 10 ثانیه‌ای هیچ اطلاعی از وضعیت آن‌ها نداریم.»

هفته گذشته بیش از 50 وکیل دادگستری با امضای نامه‌ای درخواست فوری خود برای آزادی وکلایی که درصدد شکایت از مسئولین جمهوری اسلامی در ارتباط با اهمال‌کاری در مدیریت کرونا بودند را به رئیس قوه‌قضائیه ارسال کردند.

بازداشت وکلا در ایران سابقه طولانی‌ای دارد. محمد سیف‌زاده، عبدالفتاح سلطانی، ناصر زرافشان، نسرین ستوده و محمد نجفی از جمله وکلای مدافع حقوق بشر هستند که پیشتر علاوه بر بازداشت، با احکام «دادگاه انقلاب» سال‌های طولانی زندانی شده‌اند.