.
.
.

اولین جلسه هیئت دولت سیزدهم؛ وعده حل مشکل واکسیناسیون در زمان کوتاه

رئیسی گفت وزارت خارجه باید با رایزنی، کار واردات واکسن را با جدیت دنبال کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اولین جلسه هیئت دولت سیزدهم یک روز پس از رای اعتماد مجلس ایران امروز پنجشنبه 4 شهریور 1400 برگزار شد و ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در این جلسه گفت که مساله واکسیناسیون کرونا باید در زمان کوتاهی حل شود.

رئیسی، گفت که مقابله با کرونا، مهار گرانی و تامین معیشت مردم اولویت‌های مهم دولت اوست.

او با بیان اینکه باید مساله کرونا را به طور جدی دنبال کنیم گفت: «معاون اول موضوع ورود واکسن و افزایش تولید واکسن را پیگیری کردند و مبالغ آن نیز تأمین شد و باز هم تأمین خواهد شد.»

رئیسی گفت که وزارت خارجه باید با رایزنی کار واردات واکسن را با جدیت دنبال کند.

نمایندگان مجلس ایران تاکنون به 18 وزیر پیشنهادی او در روز چهارشنبه 3 شهریور رای اعتماد داده‌اند. تاکنون تنها وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش کابینه رئیسی نتوانست رای اعتماد مجلس ایران را کسب کند.

در روزهای اخیر، رکورد شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا در ایران چند بار شکسته شده و از طرفی کمبود امکانات درمانی و بیمارستانی، داروها و اتمام موجودی واکسن در برخی مراکز، این کشور را در وضعیت بحرانی قرار داده است.

این در حالی است که چندی پیش رئیسی، در بازدید سرزده خود از این بیمارستان در پاسخ به یکی از اعضای کادر درمان که به نبود دارو برای بیمارهای کرونایی معترض بود گفت: «دارو هست، من سوال کردم و دیدم که دارو هست و هیچ مشکلی وجود ندارد.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران ابتدا ورود واکسن‌های تولید آمریکا و بریتانیا را عامل اصلی فاجعه معرفی کرد اما بعدها گفت که اگر این واکسن‌ها ساخت کشور دیگری باشد مانعی ندارد.

در همین زمینه شماری از وکلای دادگستری که قرار بود از مقامات ایرانی به‌خصوص علی خامنه‌ای در دادگاه این کشور ثبت شکایت کنند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

پیشتر نیز شماری از کنشگران مدنی در ایران ازجمله ابوالفضل قدیانی، معصومه دهقان، ضیا نبوی، علیرضا رجایی، هاشم آقاجری و پروانه سلحشوری با انتشار بیانیه‌ای خواستار محاکمه مسئولان ایرانی شدند که به‌خاطر بی‌کفایتی در مدیریت بحران کرونا موجب قتل شهروندان ایرانی شده‌اند.

در قسمتی از این بیانیه آمده بود: «در راس، تصمیم‌گیری شخصی، برای ممانعت از ورود واکسن می‌شود و در ذیل، بی‌بهره از خرد و تعهد و بی‌هراس از سوگندهای حرفه‌ای خویش و بی‌دل‌نگرانی از جان‌های شیرینِ پرپرشده، تبعیت محض از راس می‌شود و این چنین است که مردم در مرگ و فقر غوطه‌ورند.»

آمارهای رسمی در ایران نشان می‌دهد که شمار جان باختگان مبتلا به کرونا در این کشور بیش از 100 هزار نفر است. با این‌حال کارشناسان معتقدند این آمار واقعی نیست و شمار جان باختگان کرونایی در این کشور، دست‌کم «هفت برابر» آمار رسمی است.