.
.
.

آمریکا: صحنه‌های درز شده از اوین نشان از شکنجه روشمند در زندان‌های ایران دارد

وزارت خارجه آمریکا از ایران خواست همه زندان سیاسی را آزاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

واکنش‌ها به ویدیوهای درز شده از دوربین‌های مداربسته زندان اوین تهران که جنایت‌های هولناک شکنجه زندانیان به دست نیروهای امنیتی ایران را نشان می‌دهد، همچنان ادامه دارد.

در همین راستا دفتر دمکراسی و حقوق بشر وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 25 اوت، توضیح داد که صحنه‌های درز شده از زندان اوین تاکیدی بر این است که شکنجه در زندان‌های ایران روشمند است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از ایران خواست تا همه زندان سیاسی را آزاد کند.

این اظهارات وزارت خارجه آمریکا پس از آن است که گروه سایبری «عدالت علی»، از یک‌شنبه 31 مرداد، در چندین مرحله با انتشار ویدئوها و تصاویری اعلام کرد که دوربین‌های مدار بسته زندان اوین را هک کرده است. انتشار گسترده این ویدئوها موجی از واکنش‌های فعالان حقوق بشر، کاربران رسانه‌های اجتماعی و حتی مقامات جمهوری اسلامی را به‌دنبال داشته است.

سازمان «عفو بین‌الملل‌»، اعلام کرد تصاویر فاش شده از دوربین‌های نظارتی زندان اوین یادآوری می‌کند «مصونیت مقامات زندان» در ایران، باعث سواستفاده‌های وحشتناک، رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز با افرادی است که تحت شکنجه در بازداشت به سر می‌برند.

عفو بین‌الملل چهارشنبه 3 شهریور، در بیانیه‌ای اعلام کرد 16 ویدئو فاش شده از زندان اوین را تجزیه و تحلیل کرده که شواهد تکان دهنده‌ای از ضرب و شتم، آزار جنسی، بی‌توجهی و بدرفتاری عمدی با افرادی که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند را نشان می‌دهد. این سازمان همچنین تاکید کرد سال‌هاست در این زمينه مستنداتی را جمع‌آوری و ارائه داده است.

عفو بین‌الملل همچنین در واکنش به ویدئوهای اوین آن را تنها نوک کوه یخ اپیدمی شکنجه در ایران دانست و شلاق، شوک الکتریکی، اعدام‌های ساختگی، شکنجه با آب، خشونت جنسی را بخشی از انواع شکنجه‌های اعمال شده در زندان‌های ایران برشمرد.

شایان ذکر است که محمد مهدی حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها، محمد مصدق‌، معاون اول رئیس قوه قضائیه و غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران به وقوع چنین فجایعی در زندان‌ اوین اذعان کردند. اما تاکنون هیچ‌کدام از مسئولان ایرانی به خاطر این جنایت‌ها از قربانیان، زندانیان یا خانواده‌های آنها عذرخواهی نکرده و‌ یا برکنار نشده‌اند.