.
.
.

آتش‌سوزی در نیروگاه برق نیشابور؛ قطعی برق در 30 روستا و برخی از نقاط شهری

نیروگاه سیکل ترکیبی نیشابور بزرگترین نیروگاه برق در شمال شرق کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به‌دنبال وقوع آتش‌سوزی گسترده در نیروگاه برق نیشابور، برق مناطق گستره‌ای از شهر نیشابور و دست‌کم سی روستای این شهرستان قطع شد.

عصر روز چهارشنبه 3 شهریور 1400، مهدی حسینی، رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری نیشابور از آتش‌سوزی ترانس‌ برق یکی از پست‌های نیروگاه سیکل ترکیبی این شهرستان «به‌ دلیل فشار زیاد بار و افزایش حرارت» خبر داد.

حسینی گفت که این آتش‌سوزی منجر به قطعی برق در بخش‌هایی از سطح شهر شده‌ است.

جلال بهشتیان، رئیس اداره برق نیشابور اعلام کرد که به‌دنبال وقوع آتش‌سوزی چندین ساعته در نیروگاه سیکل ترکیبی نیشابور، برق مناطق گسترده‌ای از شهر نیشابور، شهرک صنعتی عطار و دست‌کم 30 روستای این شهرستان قطع شده است.

بنا به ادعای مدیرعامل آتش‌نشانی، این آتش‌سوزی به‌دلیل انفجار 70 هزار لیتر روغن موجود در ترانس‌ها بوده است. او گفت که این آتش‌سوزی در ساعات پایانی همان شب مهار شده‌است.

در همین زمینه، فرمانداری نیشابور نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که به دلیل آتش‌سوزی در پست مبدل 420 کیلوولت به 132 کیلوولت نیروگاه سیکل ترکیبی، تعدادی از فیدرهای مربوط به شهرستان و شهرک صنعتی عطار از مدار خارج شده است.

نیروگاه سیکل ترکیبی نیشابور به عنوان بزرگترین نیروگاه برق در شمال شرق کشور حدود 30٪ برق خراسان رضوی و بخش‌هایی از استان سمنان و برق واحدهای صنعتی شامل فولاد خراسان و 2٪ برق کل کشور را تامین می‌کند.

در طول یک‌سال گذشته آتش‌سوزی در نیروگاه‌ها و تاسیسات انتقال برق افزایش یافته است. فرسودگی و عدم تعمیرات به موقع از دلایل اصلی آتش‌سوزی‌ها در تاسیسات برقی و نیروگاه‌ها در ایران عنوان شده است.

سریال بی‌پایان آتش‌سوزی‌ها

پنج‌شنبه 13 خرداد، خبرگزاری‌های داخلی ایران، اعلام کردند که انفجار یکی از مخازن ضایعات نفتی پالایشگاه تهران و جاری شدن ضایعات نفتی آن موجب گسترده‌تر شدن آتش شده است. به فاصله کمتر از چند ساعت تاسیسات نفتی منطقه بورومی اهواز دچارحریق شد.

مسئولان احتمال خرابکاری در بروز این حوادث را رد کرده‌ و گفته‌اند اگر خرابکاری بوده ابعاد حادثه بسیار گسترده‌تر می‌شد.

دوشنبه سوم خرداد 1400، نیز تاسیسات پتروشیمی «پتروپالایش کنگان» در این کشور دچار حریق شد. این واحد پتروشیمی که تنها چند ماه قبل به دست حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری پیشین ایران افتتاح شد، قرار بود سالانه یک میلیارد دلار ارزآوری داشته باشد.

شامگاه یکشنبه 2 خرداد 1400، نیز سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم، از وقوع یک «آتش سوزی بزرگ» در یک کارخانه مصنوعات پلاستیکی در این شهر خبر دادند.

بنا به گزارش سخنگوی سازمان آتش‌نشانی قم، این حادثه تلفات جانی نداشته اما «خسارت مالی قابل توجهی» به همراه داشت.

روز قبل از آن نیز رسانه‌های ایران، از وقوع انفجار در «صنایع شیمیایی نارگستر سپاهان» در اصفهان و مصدومیت 9 نفر در این حادثه خبر دادند.

به گفته خبرگزاری «ایرنا»، این کارخانه زیرنظر «شورای امنیت ایران»، فعالیت می‌کند و «تنها مرجع» تولید و توزیع مواد نورافشانی بی‌خطر معرفی شده است.

در این گزارشها به دلایل وقوع این آتش‌سوزی‌ و انفجارها هیچ اشاره‌ای نشده است.

در همین راستا روزنامه «گاردین» چاپ بریتانیا، نوشت، حادثه انفجار روز یکشنبه در کارخانه تولید هواپیماهای بدون سرنشین «هسا» در شاهین شهر اصفهان، با تهدیدات اخیر اسرائیل مرتبط است. بنا به این گزارش، چند روز پس از اعلام اسرائیل مبنی بر اینکه ایران پهپاد در اختیار حماس در غزه گذاشته، کارخانه تولید پهپاد (هسا) در اصفهان، دچار انفجار بزرگی شده است و 9 نفر زخمی شده‌اند.