مرکز آمار ایران:‌ نرخ تورم سالانه به 45.2 درصد افزایش یافت

این مرکز همچنین از افزایش نرخ تورم نقطه‌ای مواد خوراکی به 58.4 خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«مرکز آمار ایران»، نرخ تورم سالانه، در مرداد را نزدیک‌ترین فاصله تا بالاترین نرخ تورم سالانه ثبت شده طی سی سال گذشته، یعنی نرخ تورم 49.5 درصدی سال 1373 اعلام کرده است.

به گزارش وب‌سایت «مرکز آمار ایران»، دوشنبه 1 شهریور، «نرخ تورم سالانه مرداد ماه 1400 برای خانوارهای کشور به 45.2 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، یک درصد افزایش نشان می‌دهد.»

در این گزارش، نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با افزایش 1.5 واحد درصدی به 58.4 درصد رسیده است اما نرخ تورم نقطه‌ به نقطه مرداد سال جاری نسبت به تیر چهار دهم درصد کاهش داشته است.

این مرکز پیشتر خبر داده که در خرداد 1400، تورم با 43 درصد رکورد زده و با افزایش 3.5 درصدی در تیر سال جاری به 44.2 درصد رسیده است. این عدد رکورد جدیدی در تاریخ اقتصادی ایران به ثبت رسانده که بالاترین میزان تورم سالانه در 25 سال گذشته است.

نرخ تورم نقطه‌ای یا تورم نقطه به نقطه

منظور از این نوع نرخ تورم، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد به عدد 43.2 درصد رسیده، یعنی خانوارهای ایران به طور میانگین 43.2 درصد بیشتر از مرداد سال گذشته برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

افزایش نرخ تورم خانوارهای روستایی

نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد سال‌ جاری نسبت به سال قبل برای خانوارهای شهری 42.4 درصد و نرخ تورم نقطه‌ای مرداد برای خانوارهای روستایی با افزایش چشم‌گیری به 47.7 درصد رسیده که برای خانوارهای شهری 0.8 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 1.4 واحد درصد افزایش داشته است.

بیشترین افزایش قیمت در گروه‌ کالاها

این آمار همچنین نشان می‌دهد بیشترین تغییر و افزایش قیمت در گروه کالاهای عمده «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» نسبت به ماه قبل در گروه «سبزیجات» شامل هویج فرنگی، کاهو و قارچ و دگروه «لبنیات» شامل تخم مرغ، انواع ماست و شیر بوده است.

همچنین قیمت انواع نان و غلات در مرداد نسبت به ماه قبل افزایش چشم‌گیری داشته است.

در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نیز غذاهای رستوانی در گروه «هتل و رستوران»، انواع خودروی سواری و روغن موتور در «گروه حمل و نقل» و همچنین گروه «پوشاک و کفش» در مرداد بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل ایران در ماه جاری دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مرداد 1400 برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 44.6 درصد برای دهک ششم تا 50.5 درصد برای دهک دهم است.

خط فقر در ایران

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران، 31 مرداد، اعلام کرد «خط فقر» در این کشور در سال 1399 نسبت به سال قبل از آن، «38 درصد» رشد داشته است. این گزارش که با نام «پایش فقر» منتشر شده نوشته است: «از هر سه شهروند ایرانی یک نفر زیر خط فقر بوده است».

پیشتر، مرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد ایران خبر داد که خط فقر در این کشور به 10 میلیون تومان رسیده است.

او همچنین اعلام کرد 33 درصد جمعیت ایران در دوره زمانی 1380 تا 1398 زیر خط فقر چند بعدی قرار گرفته‌اند. او گفته است که آمار دولتی قطعاً با آمار واقعی اختلاف زیادی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم