رئیس سازمان زندان‌ها برای «رفتارهای غیر قابل قبول» در زندان اوین «عذرخواهی کرد»

محمد مصدق: «این موضوع در حال بررسی است و هنوز قضیه خیلی روشن نیست»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدمهدی حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها، در اولین واکنش رسمی به هک شدن دوربین‌های زندان اوین توسط گروه «عدالت علی» گفت که مسئولیت این رفتارهای «غیر قابل قبول» را پذیرفته و «با تعهد به تلاش بر عدم تکرار چنین وقایع تلخی و برخورد جدی با عوامل خاطی» عذرخواهی می‌کند.

حاج محمدی در پیامی توییتری از «رهبر»، ملت و زندانبانان عذرخواهی کرد اما از زندانیانی که هدف رفتار خشونت آمیز قرار گرفته بودند سخنی به زبان نیاورد.

گروه سایبری «عدالت علی»، یک‌شنبه 31 مرداد، با انتشار ویدیو و تصاویری اعلام کرد که دوربین‌های مدار بسته زندان اوین را هک کرده است.

این گروه هکر همچنین گفت که به زودی، تصاویری از داخل بندها، مدارک زندانیان سیاسی و برخی مدارک محرمانه منتشر خواهد کرد.

محمد مصدق کهنمویی، معاون اول قوه قضائیه ایران نیز در واکنش به این رخداد گفت: «این موضوع در حال بررسی است و هنوز قضیه خیلی روشن نیست»

در همین حال، روز گذشته، تصاویر و ویدئوهای کوتاه دیگری توسط گروه «عدالت علی» در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور منتشر شد که حکایت از خشونت رایج مقابل زندانیان زندان اوین دارد.

زمان یکی از ویدیوها بر اساس آنچه در تصویر آن درج شده مربوط به اردیبهشت سال 99 است و در آن مامور زندان یک زندانی را به طوری مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد که او بیهوش شده و نقش بر زمین می‌شود و در نهایت ماموری که زندانی را مورد ضرب و شتم قرار داده، او را کف زمین می‌کشد و به بخش دیگری منتقل می‌کند.

این گروه پیشتر در بیانیه خود هشدار داده بود که «به افشای ظلم و ستمی که ابراهیم رئیسی و رژیم به مردم روا می‌دارند» ادامه خواهد داد.

گزارش‌های تکان‌دهنده‌ای از وضعیت زندان‌های ایران همواره توسط نهادها و فعالان حقوق بشری منتشر شده است، هرچند مقامات ایران این گزارش‌ها را رد کرده و مدعی رعایت حقوق زندانیان هستند.

این تصاویر و ویدیوها در حالی منتشر می‌شود که هم اکنون در استکهلم سوئد، محاکمه «حمید نوری»، دادیار اسبق زندان گوهردشت کرج به اتهام مشارکت در اعدام گروهی زندانیان سیاسی در دهه شصت در حال پیگیری است. در جریان برگزاری این دادگاه، نام ابراهیم رئیسی، به عنوان عضو «هیئت مرگ» بارها مطرح شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید