.
.
.

رد درخواست اعاده دادرسی وحید افکاری در دیوان عالی کشور

وحید و حبیب افکاری در پی اعتراضات سال 97 دستگیر و در انفرادی به سر می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

درخواست اعاده دادرسی وحید افکاری، برادر نوید افکاری زندانی سیاسی که در ایران اعدام شد، رد و حکم 25 سال زندان او تنها به استناد «علم قاضی» تایید شده است.

سعید دهقان، وکیل خانواده افکاری، دوشنبه اول شهریور در توییتی با تاکید بر «3 دروغ و 24 تناقض» در پرونده اعلام کرد «شعبه 38 دیوان عالی کشور با رد درخواست اعاده دادرسی، 25 سال حبس را فقط با استناد به «علم قاضی» و بدون رعایت ماده 211 قانون مجازات برای وحید افکاری در نظر گرفته است.

او افزود مقامات قضایی «حتی اگر یک بار، ولو روزنامه‌وار پرونده را می‌‌خواندند» با درخواست اعاده دادرسی این پرونده موافقت می‌کردند.

وحید، حبیب و نوید افکاری در اعتراضات مرداد 97 نسبت به وضعیت اقتصادی ایران در شهر شیراز بازداشت و در یک دادرسی غیرشفاف و ناعادلانه با اتهام «محاربه» و قتل یک کارمند از نهاد‌های امنیتی این کشور متهم شدند.

نوید افکاری، کشتی‌گیر 27 ساله، که طبق گفته وکلایش ابهامات بسیاری در پرونده او وجود داشت، از طرف نهادهای امنیتی تحت فشارهای فراوان قرار گرفت با اعترافی اجباری قتل را پذیرفت و 22 شهریور 99 بدون آن‌که از حق آخرین دیدار با خانواده خود برخوردار باشد اعدام و شبانه دفن شد.

در پی این اتفاق دو برادر دیگر او، وحید و حبیب افکاری نیز بازداشت شدند.

در پرونده وحید افکاری، تنها اتهامی که یک جرم به رسمیت شناخته شده در سطح جهانی به شمار می‌آید اتهام «ایراد جرح عمدی با شیء برنده» است که منجر به هشت ماه زندان شده است.

تحقیقات عفو بین الملل همچنین نشان می‌دهد که مسئولان دادستانی نتوانسته‌اند هیچ مدرک معتبری برای اثبات اتهام حبیب افکاری، برادر دیگر دستگیر شده ارائه دهند و صدور حکم بر اساس «اعترافات» تحت شکنجه حبیب افکاری صورت گرفته است.»

برادران افکاری در دوران محکومیت خود به صورت طولانی مدت در سلول‌های انفرادی نگهداری می‌شوند و کمپین حقوق بشر ایران در گزارشی که 15 اردیبهشت منتشر کرده ضمن ابراز نگرانی از وضعیت برادران افکاری نوشته است «وحید و حبیب افکاری محبوس در زندان انفرادی، بارها متحمل ضرب و شتم و شکنجه، و از سوی مقامات قضایی تهدید به مرگ شده‌اند.»

همچنین سازمان «عفو بین‌الملل»، همزمان با 26 ژوئن(5 تیر)، روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه، جزییات و مستنداتی از شکنجه و رفتارهای بی‌رحمانه حکومت جمهوری اسلامی علیه وحید و حبیب افکاری منتشر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم