جاوید رحمان: وضعیت حقوق بشر در ایران وخیم است

در این گزارش آمده که ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه ایران با نقض حقوق بشر از جمله اعدام کودکان و‌ بازداشت‌های خودسرانه همراه‌ بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران در تازه‌ترین گزارشی که منتشر کرده از وخیم‌بودن وضعیت حقوق‌بشر و نقض فاحش آن در ایران خبر داده‌است.

جاوید رحمان در این گزارش به انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز پرداخته و گفته‌ است که روزنامه‌نگاران و کنشگران مدنی با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری توسط نهادهای امنیتی تحت فشار قرار گرفته بودند.

در زمان انتخابات، رسانه‌های ایران پس از اتمام شمارش آرا میزان مشارکت مردمی را زیر 50 درصد عنوان کردند و وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران نیز آرای باطله را بعد از آرای ابراهیم رئیسی در رتبه دوم قرار داده بود.

گزارشگر ویژه سازمان‌ملل در امور ایران در گزارش خود با اشاره به اینکه در زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران، 538 نفر رد صلاحیت شده‌ و تنها 7 کاندید توانسته‌اند تایید صلاحیت شوند، گفته‌ است ابراهیم رئیسی در چنین انتخاباتی پیروز اعلام شده‌ است.

جاوید رحمان نوشته که دوران ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه ایران، با موارد بسیاری از نقض حقوق بشر من جمله اعدام کودکان، شکنجه، اعترافات اجباری و‌ بازداشت‌های خودسرانه همراه‌ بوده است.

این گزارش به سرکوب‌های گسترده در اعتراضات آبان 98، سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران ایران و‌ عدم پایبندی حکومت به موازین حقوق بشری اشاره کرده و آورده که خانواده قربانیان این حوادث مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

در قسمتی از گزارش جاوید رحمان به بازداشت شهروندان دو تابعیتی نیز اشاره شده است.

قرار است، این گزارش جدید در ماه اکتبر در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ارائه شود.

جاوید رحمان از سه سال قبل به‌عنوان گزارشگر‌ ویژه حقوق بشر در ایران انتخاب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم