نامه 50 وکیل به رئیس قوه‌قضائیه: وکلای شاکی از سوءمدیریت کرونا را آزاد کنید

نویسندگان نامه بازداشت این وکلا را «خودسرانه» و «سواستفاده از قدرت علیه منافع عمومی» عنوان کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بیش از 50 وکیل دادگستری با امضای نامه‌ای درخواست فوری خود برای آزادی وکلایی که درصدد شکایت از مسئولین جمهوری اسلامی در ارتباط با اهمال‌کاری در مدیریت کرونا بودند را به رئیس قوه‌قضائیه ارسال کردند.

مصطفی نیلی، آرش کیخسروی، محمدرضا فقیهی، مریم فراافراز، لیلا حیدری وکلای دادگستری و مهدی محمودیان فعال سیاسی، شنبه 23 مرداد، در جلسه‌ای توسط افرادی که خود را «ضابطین و عاملین قضایی» معرفی کرده‌اند بازداشت شدند.

Advertisement

وکلای بازداشت شده طبق اصل 34 قانون اساسی درصدد تنظیم شکایتی برای دادخواهی نسبت به قصور مسئولین جمهوری اسلامی در مدیریت و مهار پاندمی کرونا بودند.

صالح نیکبخت، مسعود حاجیانی، صالح نقره‌کار، مجید ناظمی، محمدرضا شاکری، سوده لطفی که برخی از امضا کنندگان نامه به قوه قضائیه هستند این اقدام را «مصداق آشکار بازداشت خودسرانه و ممانعت از حق دادخواهی ذیل اصل 9 قانون اساسی و مشمول ماده 570 قانون مجازات اسلامی و قابل تعقیب» عنوان کردند.

این وکلا در نامه خود تاکید کرده‌اند «شماری از همکاران ما قبل از هر اقدامی تهدید به انصراف از شکایت و متعاقبا بدون تحقق هر جرمی بازداشت شده‌اند.»

نویسندگان این نامه از غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای، رئیس قوه‌قضائیه خواسته‌اند که ضابطین و عوامل قضایی «بازداشت خودسرانه» وکلا و «کسانی که از قدرت، علیه منافع عمومی سوءاستفاده کرده‌اند» به مردم معرفی شوند.

در جریان این بازداشت‌، برخی لوازم شخصی این شهروندان از جمله تلفن همراه این افراد توسط نیروهای امنیتی ضبط شده است.

بازداشت وکلا در ایران سابقه طولانی‌ای دارد. محمد سیف‌زاده، عبدالفتاح سلطانی، ناصر زرافشان، نسرین ستوده و محمد نجفی از جمله وکلای مدافع حقوق بشر هستند که پیشتر علاوه بر بازداشت، با احکام «دادگاه انقلاب» سال‌های طولانی زندانی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم