دیدبان حقوق بشر: سوء‌مدیریت بحران کرونا در ایران را تشدید کرده است

مقامات حکومتی در ایران کندی واکسیناسیون را به پای تحریم‌ها گذاشته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

‎سازمان «دیدبان حقوق بشر» در بیانیه‌ای هشدار داد ممنوعیت حکومتی خرید واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی در کنار عدم شفافیت و سوء‌مدیریت به تشدید وخامت همه‌گیری کرونا در ایران دامن زده است.

به گفته این سازمان مقامات حکومتی در ایران کندی واکسیناسیون را به پای تحریم‌ها گذاشته‌اند، اما «شواهد و مدارکی روشن برای اثبات این ادعای خود ارائه نکرده‌اند».

Advertisement

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دی ماه سال گذشته، ورود هر گونه واکسن آمریکایی، بریتانیایی و فرانسوی به ایران را ممنوع اعلام کرده بود.

نرگس محمدی سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، جعفر پناهی و محمد رسول‌اف کارگردانان سینما، و ده‌ها فعال سیاسی نیز پیشتر در اطلاعیه و نامه‌های جداگانه خواستار پاسخگویی و معرفی خامنه‌ای به‌عنوان مقصر اصلی بحران مرگ و میر در اثر کرونا شدند.

سازمان دیدبان حقوق بشر، همچنین خواست تا مقامات ایران شش وکیل و فعال مدنی ایرانی را که به‌خاطر تلاش برای شکایت از مقامات ایران بازداشت شده بودند را آزاد کنند.

در تاریخ 23 مردادماه، 6 وکیل و فعال برجسته حقوق بشر توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

وکلای بازداشت شده طبق اصل 34 قانون اساسی درصدد تنظیم شکایتی برای دادخواهی نسبت به قصور مسئولین جمهوری اسلامی در مدیریت و مهار پاندمی کرونا بودند.

گفته شده تاکنون یکی از افراد این گروه شش نفره آزاد شده‌‌است.

آرش کیخسروی، مهدی محمودیان، مصطفی نیلی، محمدرضا فقیهی و مریم افرافراز همچنان در بازداشت به‌سر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم