ابتلای بیش از 20 زندانی به کرونا در زندان شیبان اهواز

زندانیان بیمار بدون رسیدگی پزشکی، بهداشتی و غذا در سلول‌های انفرادی رها شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

زندانیان مبتلا به کرونا در زندان شیبان اهواز به‌دلیل عدم رسیدگی و امتناع مسئولان از انتقال آن‌ها به بیمارستان در وضعیت بحرانی قرار دارند.

بنا به گزارش‌های رسیده به «العربیه»، مسئولین زندان، زندانیان مبتلا به کرونا را به سلول‌های انفرادی منتقل کرده‌ و همچنین از ارسال خوراک و دارو توسط هم‌سلولی‌هایشان جلوگیری می‌کنند.

Advertisement

آمار دقیقی از تعداد مبتلایان در این زندان در دسترس نیست اما اسامی برخی از آن‌ها که به دست «العربیه» رسیده از این قرار است «رضا عچرش، رحیم عفراوی، فؤاد البوفتيله نژاد، محمد چلداوی، حسین فریسات، محمد ثعلبی و عبدالامام زایر.»

خانواده‌های این زندانیان با مراجعه به «دادگاه انقلاب» و زندان شیبان، برای آن‌ها تقاضای مرخصی درمانی داشتند که مسئولان با درخواست آن‌ها مخالفت کرده‌اند.

خانواده‌ها همچنین از سازمان‌ها و فعالان حقوق بشر، خواستار کمک برای رسیدگی هرچه سریع‌تر به وضعیت وخیم و بحرانی فرزندانشان در این زندان شده‌اند.

طبق گزارشات رسیده از زندان شیبان، وضعیت بحرانی و انتشار بی‌سابقه کووید-19، جان دیگر زندانیان محبوس در این زندان را نیز تهدید می‌کند.

گفته می‌شود ظرفیت زندان شیبان، حدود 3200 نفر است که معمولا تا بیش از 4500 زندانی هم افزایش پیدا می‌کند.

وضعیت زندان شیبان پیش از این نیز در برخورد با زندانیان انسانی نبوده است، به‌طوری که در اردیبهشت سال جاری، «سازمان حقوق بشر اهواز» (اهرو) در بیانیه‌ای از ضرب و شتم شدید زندانیان سیاسی عرب اهوازی توسط ماموران امنیتی مستقر در این زندان خبر داده بود.

سازمان حقوق بشر اهواز در این بیانیه‌، به لزوم رعایت «تفکیک زندانیان بر اساس جرم» تاکید کرد و آنچه را که «رفتارهای غیر انسانی» خوانده، محکوم کرد و خواستار رعایت استانداردهایی چون «اصل تفکیک زندانیان بر اساس جرم» شد.

این بیانیه از سازمان‌های بین‌المللی و فرستاده ویژه حقوق بشر در امور ایران خواسته بود تا ضمن محکومیت آزار سیستماتیک زندانیان سیاسی در ایران، مقامات ذی‌ربط جمهوری اسلامی را ملزم به رعایت حقوق زندانیان نماید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم