نماینده مجلس ایران: مذاکرات اتمی ادامه می‌یابد اما اطمینانی به غرب نیست

کوثری گفته که اگر قراره ایران موشک نداشته باشد همه نباید داشته باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اسماعیل کوثری، نماینده کنونی مجلس ایران و فرمانده پیشین سپاه پاسداران گفت که مذاکرات در دولت سیزدهم ادامه خواهد یافت اما اطمینانی به غرب نیست.

کوثری، یک‌شنبه، 24 مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری «عصر ایران»، درباره مذاکرات تعلیق شده اتمی در وین گفت: «رهبری مذاکره را رد نکردند اما گفتند که نمی‌شود به اینها اطمینان کرد، در حال حاضر و در دولت سیزدهم نیز مذاکرات ادامه پیدا می‌کند و بحث اینکه مذاکره ادامه پیدا نکند مطرح نیست.»

او با تایید ضمنی گسترش مذاکرات اتمی وین به پرونده‌‌های دیگری چون برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای ایران، گفت: «آنها می‌گویند شما این تکنولوژی را نداشته باشید، می‌گویند در منطقه نفوذ نداشته باشید، موشک نداشته باشید. اگر قرار است ما موشک نداشته باشیم آنها هم نباید داشته باشند.»

مذاکرات اتمی وین از 28 خرداد گذشته، پس از اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات جنجالی ریاست جمهوری اخیر ایران متوقف شد.

این مذاکرات که از اواسط فروردین سال جاری شمسی با هدف بازگشت همزمان ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای آغاز و شش دور آن برگزار شد، به دلیل اختلافات «عمده و پیچیده» بدون نتیجه‌ای مشخص متوقف شده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با تاکید بر عدم هر گونه مذاکره مستقیم و غیر مستقیم با آمریکا، شرط بازگشت ایالات متحده به برجام را لغو راستی‌آزمایی شده همه تحریم‌ها علیه ایران عنوان کرد.

او تاکید کرد که مذاکرات فقط به پرونده اتمی منحصر خواهد بود و تهران درباره موضوعات دیگر از جمله نفوذ منطقه‌ای و برنامه موشکی مذاکره نخواهد کرد.

اما در این مذاکرات که با میزبانی اتحادیه اروپا انجام شد، ایران به طور غیر مستقیم با ایالات متحده به مذاکره پرداخت و دولت جدید آمریکا هر گونه لغو تحریم‌ها را «موقت» و منوط به گفت‌وگو درباره سیاست منطقه‌ای و برنامه موشک‌های بالستیک تهران کرد.

مقامات اروپایی پس از ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی نیز از توقف مذاکرات اتمی وین ابراز نگرانی کردند.

رئیسی در اولین نشست مطبوعاتی خود به عنوان رئیس‌جمهوری جدید ایران گفت که با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دیدار نخواهد کرد و می‌کوشد ارتباط اقتصاد کشور با مذاکرات اتمی را قطع کند.

این سخنان او به عدم جدیت دولتش درباره ادامه مذاکرات اتمی وین تعبیر شد.

قرار بود دور هفتم مذاکرات اتمی وین اوایل ماه هفتم میلادی از سر گرفته شود اما عملا چنین اتفاقی نیفتاد و تاریخی نیز برای از سرگیری مجدد این مذاکرات اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم