رئیس کمیته امداد ایران: خط فقر به 10 میلیون تومان رسید

بیش از 30 درصد مردم در مناطق روستایی در فقر به سر می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد ایران خبر داد که خط فقر در این کشور به 10 میلیون تومان رسیده است.

به گزارش خبرگزاری«ایسنا»، بختیاری، امروز یک‌شنبه، 24 مرداد، گفت که 33 درصد جمعیت ایران در دوره زمانی 1380 تا 1398 زیر خط فقر چند بعدی قرار گرفته‌اند.

از نظر رئیس کمیته امداد، بروز فقر ناشی از ساختار و تصمیمات کلان اقتصادی است و مبارزه با فقر و جلوگیری از گسترش آن، نیاز به تعامل همه‌جانبه ساختارهای دولتی و حاکمیتی دارد.

بختیاری با بیان اینکه فقر مناطق روستایی بیش از مناطق شهری است گفت: «به بیان دیگر به طور متوسط در طول دوره زمانی مورد بررسی بیش از 30 درصد مردم در مناطق روستایی در فقر به سر می‌برند در حالی که این نسبت در مناطق شهری برابر با رقم 15.5 درصد و در کل کشور برابر با 16 درصد است.»

با این‌حال رئیس کمیته امداد گفته است که آمار دولتی قطعاً با آمار واقعی اختلاف زیادی دارد.

روزبه کردونی، رئیس «موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی»، نیز 30 خرداد در سخنان مشابهی اعلام کرده بود که شمار افراد زیر خط فقر مطلق در ایران دو برابر شده و به 30 درصد افزایش یافته است.

پیش از این احسان خاندوزی، نماینده مجلس ایران، اردیبهشت سال جاری، در پیامی توییتری نوشت: «به تازگی رکورد 75 ساله تورم در ایران شکسته شد.»

خاندوزی گفت که ایران فقط در سال‌های «اِشغال»، در دوران جنگ جهانی دوم شاهد تورم بالاتر از 50 درصد بوده است.

داده‌های بانک جهانی نشان می‌دهند که اقتصاد ایران عملاً از سال 84 تا سال 99 خورشیدی (یعنی در یک بازه زمانی 15 ساله) درجا زده است.

بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، شهروندان ایرانی در 5 سال آینده نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه که از لحاظ منابع و جمعیت کمتر از ایران هستند، فقیرتر خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید