بحران کرونا در ایران؛ هشدار نسبت به وضعیت خوزستان

یک استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت که با یک بحران بزرگ روبه‌رو هستیم و اعلام نیاز و کمک از جهان نشانه ضعف کشورها نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

قاسم سلیمانی‌دشتکی، استاندار خوزستان گفته‌ است، وضعیت کرونا در این استان بیداد می‌کند و خوزستان از لحاظ تعداد بیماران بستری و فوتی، شرایط خوبی ندارد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، یک‌شنبه، 24 مرداد، سلیمانی‌دشتکی گفت: «هم‌اکنون در بیمارستان‌های استان خوزستان در بخش تخت‌های آی‌سی‌یو 450 نفر بستری هستند و در تخت‌های عادی هم حدود 2100 بستری داریم.»

پیشتر، فرهاد ابول‌نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز از افزایش «تصاعدی» شمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در خوزستان خبر داده بود.

علی حسینی اسفیدواجانی، متخصص سامانه‌های پیچیده و عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه بهشتی هم به خبرگزاری «ایسنا» گفته است باید به فکر خرید واکسن‌های موثر همانند آسترازنکا و یا بایو-ان-تک بود اما مشکل اینجاست که این واکسن‌ها برای ماه‌های پیش رو پیش خرید شده‌اند و شانس تهیه فوری چند 10 میلیونی نیاز کشور، بسیار کم است.

این عضو هیات علمی دانشگاه بهشتی گفت که با یک بحران بزرگ روبه‌رو هستیم و اعلام نیاز و کمک از جهان نشانه ضعف کشورها نیست.

از سوی دیگر، پیام طبرسی رئیس بخش عفونی «بیمارستان مسیح دانشوری» نیز در این زمینه گفت: «در حال حاضر در بدترین وضعیت کرونا از ابتدای شیوع آن در ایران قرار گرفته‌ایم و بیمارستان‌ها اشباع شده‌اند.»

او افزود: «اگر قرار باشد در تعطیلی‌های پییش رو، رستوران و پاساژها باز باشد هیچ اثری بر کاهش بار بیماری نخواهد داشت.»

مشکل کمبود سرم همچنان هست

در سایه گسترش کرونا در ایران، این کشور همچنان از کمبود دارو و سرم رنج می‌برد. حمت الله نوروزی، عضو مجمع نمایندگان استان گلستان از مردم درخواست کرد تا پروتکل‌ها را رعایت کنند و گفت که در خانه بمانید چون شیوع کرونا به صورت زنجیره‌ای در حال گسترش است.

او گفته است: «بیمارستانها جایی برای بستری ندارند و با کمبود دارو و سرم مواجهیم‌. ستاد کرونا اعلام کرده از ظهر امروز جلوی خروج مردم از شهر را می گیرد اما از چند روز گذشته شاهد ورود مسافران به شهرهای شمالی هستیم.»

بحران کمبود پرستار در اصفهان

علی‌اکبر جنگجو، رئیس «بیمارستان 9 دی منظریه» خمینی‌شهر با اشاره به تکمیل شدن ظرفیت این بیمارستان و نبود تخت گفت: «اورژانس سابق بیمارستان با ظرفیت 13 تخت و یک بخش دیگر را اگر دانشگاه بتواند نیروی انسانی آن را تأمین کند با ظرفیت ۲۴ تخت به چرخه درمان اضافه خواهیم کرد. طی مذاکره با دانشگاه قرار بر این شده است که 12 ماما به این بخش‌ها معرفی شوند تا با پرستاران چیدمان کنیم که البته این موضوع قطعی نیست چون اصلاً پرستاری در استان نداریم. پرسنل اتاق عمل نیز به ناچار در بخش‌های بیمارستان به بیماران کرونایی رسیدگی می‌کنند.»

با اعلام تعطیلی، مردم راهی شمال شدند

کاظم دلخوش، نماینده مجلس ایران در جلسه علنی صبح امروز خبر داد که مردم راهی استان های شمالی و سایر استان‌ها شده‌اند و وضعیت راه‌ها مشخص است.

دلخوش با اعتراض به نحوه برخورد و کنترل کرونا گفت: «افرادی که ساک هایشان آماده بود از سه روز پیش از طریق جاده ها خود را به استان های شمالی و سایر استان ها رساندند.»

حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران با اشاره به تصمیم روز گذشته ستاد ملی کرونا مبنی بر تعطیلی 5 روزه ادارات و اصناف و محدودیت‌های اعمال شده در جهت مدیریت خیز پنجم بیماری در کشور نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت که اگر تعطیلات صرفا زنگ تفریح مردم و مسئولان باشد، به جایی نمی‌رسد و نه تنها هیچ ارزشی ندارد.

او گفت: «اگر تعطیلی مانند زنگ مدرسه بچه‌ها باشد، تاثیری ندارد. تعطیلاتی که داشتیم، مانند زنگ تفریح مدرسه شده است. بنابراین هم باید جاده‌ها بسته شود، هم در خود شهر تردد ممنوع شود و فقط مشاغل ضروری مانند نانوایی و سوپر مارکت باز باشند.»

قرار است مطابق تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، از دوشنبه 25 مرداد تا روز شنبه 30 مرداد در ایران تعطیلی سراسری اعمال شود.

آمارهای رسمی در ایران نشان می‌دهد که شمار جان باختگان مبتلا به کرونا در این کشور نزدیک به 100 هزار نفر است، با این‌حال، این آمار درحالی منتشر می‌شود که مطابق نظر سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی در این کشور بیش از سه تا چهار برابر آمار رسمی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم