مقامات امنیتی ایران خواستار «سکوت» احمدی‌نژاد درباره طالبان شدند

رئیس جمهوری اسبق ایران از تهدید یک مقام امنیتی در برخورد با اطرافیانش پرده برداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری اسبق ایران و نامزد رد صلاحیت‌شده در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، گفت که به‌دلیل انتقاد از گروه «طالبان» و افشاگری‌های اخیرش از «باند فاسد امنیتی» توسط یک مقام ارشد امنیتی تهدید شده است.

احمدی‌نژاد در ویدیویی که توسط وبگاه «دولت بهار» منتشر شد، گفت: «حدود دو هفته قبل یکی از مقامات ارشد امنیتی به من پیغام فرستاد که چرا درباره طالبان و باند فاسد امنیتی صحبت می‌کنید؟ ما به‌شدت تحت فشار هستیم و اگر ادامه بدهید، مجبور هستیم با نزدیکان و اطرافیان شما برخورد کنیم.»

Advertisement

رئیس‌جمهوری پیشین ایران به این مقام امنیتی گفته که «از سویی چه کسانی تحت فشار هستید» که چنین پاسخی واکنش تند آن مقام را در پی داشته است و به احمدی‌نژاد پاسخ داده که «پرونده (شما) دست خود ماست و اگر ادامه بدهید ما با آقای بقایی، آقای مشایی و آقای جوانفکر و دیگر همراهان و دوستان شما برخورد خواهیم کرد.»

حمید بقایی و رحیم مشایی دو عضو دولت احمدی‌نژاد بودند که هم‌اکنون به اتهام امنیتی و توهین به مقامات در زندان به سر می‌برند. جوانفکر نیز از نزدیکان احمدی‌نژاد است که متهم به دروغ پراکنی و توهین به مسئولین کشور شد اما به گفته احمدی‌نژاد با پیگیری پرونده او مختومه اعلام شد.

انتقاد از طالبان

احمدی‌نژاد پرسیده است چرا برای مقامات امنیتی ایران گروه طالبان اهمیت دارد و مانع طرح انتقاد به این گروه می‌شوند؟

او گفت که سعی کرده طرح‌ها و اقدامات طالبان و تبعات به قدرت رسیدن آنها برای ایران را شرح دهد که چنین امری واکنش مقامات امنیتی را در پی داشته است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت روحانی، بهمن 99 در دیدار با هیات سیاسی طالبان در تهران گفت که ایران از یک دولت «فراگیر اسلامی» با حضور همه قومیت‌ها، مذاهب و طرف‌ها در افغانستان حمایت می‌کند. ظریف یک ماه پیش اعلام کرده بود طبق قوانین ایران، طالبان یک گروه تروریستی است.

پس از این تغییر موضع ایران و همزمان با اعلام خروج آمریکا از افغانستان، گروه طالبان جنگی اعلام نشده با دولت قانونی کابل را آغاز کرد و با تصرف ولایت‌های زیاد، هم‌اکنون به نزدیکی کابل رسیده است.

باند فاسد امنیتی

احمدی‌نژاد سپس اظهارات پیشین خود درباره نقش «باند فاسد امنیتی» در کشور را عامل تهدید خود دانست و در تشریح فعالیت مخرب این باند در ایران گفت: «اعتراضات آرام و قانونی مردم را به خشونت می‌کشند و هزینه اعتراض مردم را آنقدر بالا می‌برند که مردم بی‌تفاوت شوند، کنار بکشند یا نارضایتی‌ها آنقدر اوج بگیرد که دیگر قابلیت کنترل نداشته باشد.»

او درباره نقش این باند در سرکوب اعتراضات مردمی در سال‌های اخیر نیز گفت: «دیدیم صحنه‌هایی را که در آبان 98 و قبل و بعد از آن پیدا شد. هر گاه مردم حرف حقی دارند که می‌خواهند بزنند، اینها وارد می‌شوند، درگیری، تیراندازی و حتی کشتار درست می‌کنند و مسیر را منحرف می‌کنند.»

رئیس‌جمهوری اسبق ایران به نقش باند امنیتی در ارتباط با طرف‌های خارجی جهت ایجاد بهانه برای سرکوب اعتراضات عمومی اشاره کرد و اظهار داشت: «حتی با جریانات خارج از کشور مرتبط هستند و تغذیه می‌شوند. به محض آنکه در گوشه‌ای از کشور، مردم اعتراضی می‌کنند، با کمک آنها صحنه را جوری طراحی می‌کنند که حرکت مردم منتسب به بیگانه شود تا راه برای سرکوب آن باز شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم