بحران کرونا در ایران؛ کل کشور تا پایان مرداد تعطیل اعلام شد

طبق آمارها از ابتدای بحران کرونا حدود 50 درصد ایرانیان به این بیماری گرفتار شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ستاد مقابله با کرونا در ایران با توجه به وضعیت بحرانی این همه‌گیری، از روز دوشنبه 25 مرداد تا شنبه 30 مرداد کل کشور را تعطیل اعلام کرد.

مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «طبق آمار بین 40 تا 50 درصد ایرانی‌ها از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به این بیماری مبتلا شده‌اند. این افراد از گونه دلتا نیز در امان نیستند و مجدد به این بیماری مبتلا خواهند شد.»

حسن امامی رضوی، عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران نیز با اشاره به اینکه «راهکار فقط واکسن نیست، رعایت پروتکل‌ها نیز مهم است»، در یک گفتگوی تلویزیونی گفت که اگر روزی 1 میلیون دز واکسن هم بزنیم، 4 ماه طول می‌کشد تا 60 میلیون جمعیت کشور واکسینه شوند.

از سویی، ویدئویی در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که ارسال واکسن کرونا از ایران به ونزوئلا را نشان می‌دهد. صحت خبر این ویدئو که موجی از انتقادهای شهروندان را به‌همراه داشت، توسط محمدحسن قوسیان مقدم، دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران تایید شد.

در همین زمینه امان‌قلیچ شادمهر، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران با اشاره به روند کُند واکسیناسیون عمومی در کشور به «ایسنا» گفت: «صادرات واکسن فعلا لازم نیست، به همین واکسیناسیون مردم در داخل کشور توجه کنید.»

کمبود سرم

محمدرضا شانه‌ساز،‌ رئیس سازمان غذا و دارو تنها دلیل کمبود سرم در ایران را بروز مشکل برای یکی از شرکت‌های تولیدکننده دانست و گفت که در مجلس تعهد دادند نیاز کامل کشور را پوشش دهند و بر پایه آن واردات سرم منتفی شد، اما این شرکت در ادامه تعهداتش را انجام نداده است.

کارشناسان می‌گویند کمبود دارو و مایعات در میان افزایش غیرقابل کنترل کرونا به دلیل تصمیم دولت مبنی بر عدم واردات مواد ضروری به منظور صرفه جویی در ارز است.

جولان مرگ در خوزستان

محمد علوی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از افزایش فوتی‌های کرونا در استان خوزستان خبر داده و گفته است که شمار جان باختگان مبتلا به کرونا 4.5 برابر افزایش یافته است. او این آمار را نشان‌دهنده رشد شتابان بیماری در خوزستان معرفی کرده است.

علوی گفته است: «هر دو ثانیه شیپور هشدار ابتلای یک نفر و هر دو دقیقه مرگ یک نفر اعلام می‌شود.»

کرونا در مشهد

علیرضا صداقت، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه کرونای بیمارستان امام رضا ضمن انتقاد از وضعیت بحرانی در خراسان رضوی شرایط حاضر را شبیه لشکری خواند که در جنگ محاصر شده‌اند.

صداقت کرونا را مانند «زامبی» معرفی کرده و گفته است: «وقتی آمار رسمی فوتی‌های کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد را 80 نفر اعلام می‌کنند این تعداد را باید ضربدر سه تا سه‌ونیم کنیم چون فقط آمار فوتی‌ها در بهشت رضا، یکی از دو آرامستان مشهد، بین 200 الی 210 نفر است.»

وضعیت فاجعه‌بار سیستان و بلوچستان

کرونا همچنان گریبان‌گیر مردم بلوچ در ایران است. این استان همچنان در صدر لیست قرمز اعلام شده قرار دارد.

وبسایت «کمپین فعالین بلوچ» گزارش داد که بسیاری از شهروندان به‌دلیل نبود امکانات درمانی به استان‌های کرمان، یزد، مشهد و تهران سفر کرده‌اند.

مطابق آمار اعلام شده توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد، حدود 10 درصد از افراد کرونایی که در بیمارستان‌های مشهد بستری شده‌اند از استان سیستان و بلوچستان هستند.

افزایش بی‌سابقه مرگ در گلستان

امان‌قلیج شادمهر، نماینده مجلس ایران با اشاره به اینکه وضعیت کرونا از بحران گذشته و فوق بحرانی شده، گفته است: «شرایط هیچ جای کشور به اندازه استان ما وخیم نیست.»

شادمهر در انتقاد به عملکرد دولت در این زمینه گفته است که دولت نیز کار را رها کرده و مردم باید خودشان مراقب جان خودشان باشند.

رسانه‌های ایران اعلام کردند که در حال حاضر 359 شهرستان در وضعیت قرمز، 59 شهرستان در وضعیت نارنجی و 30 شهرستان در وضعیت زرد هستند.

مسئولان در ایران می‌گویند کرونا نوع دلتا هنوز وارد موج پنجم نشده است هرچند که آمارهای منتشر شده خلاف این اظهارات را نشان می‌دهد.

ایران در طول چند هفته گذشته بحرانی‌ترین شرایط خود را از آغاز همه‌گیری کرونا سپری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم