تحریم‌های آمریکا علیه شبکه قاچاق نفت مرتبط با سپاه پاسداران ایران

تاکید وزارت خارجه آمریکا بر ادامه شناسایی و از کار انداختن فعالیت‌های حمایت کنندگان مالی از سپاه قدس و سپاه پاسداران ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی تحولات اخیر و تشدید تنش‌های میان ایران و غرب، ایالات متحده آمریکا در راستای مقابله با تهدیدهای ایران و اقدامات بی‌ثبات کننده آن در منطقه، تحریم‌هایی را علیه افراد و شرکت‌های حمایت‌کننده مالی از سپاه قدس و سپاه پاسداران ایران اعمال کرد.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، جمعه، 13 اوت، در بیانیه‌ای اعلام کرد تحریم‌هایی را علیه شخصی که اعتقاد می‌رود در قاچاق نفت دست دارد و همچنین علیه شرکت‌هایی که از سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران، حمایت مالی می‌کنند، اعمال کرده است.

Advertisement

این وزارت‌خانه افزود که دفتر کنترل سرمایه‌‌های خارجی در وزارت خزانه‌داری آمریکا در این راستا تحریم‌هایی را علیه یک شخص و تعدادی از شرکت‌ها اعمال کرده است.

طبق این بیانیه این شخص با فرماندهان ارشد سپاه قدس شراکت داشته و در این راستا تعدادی از شرکت‌ها را برای تسهیل فروش محموله‌های نفت ایران به مشتریان خارجی و از آن جمله خریدارانی از شرق آسیا تسهیل می‌کرد.

بنا به بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا درآمدهای حاصل از قاچاق نفت این شبکه مورد تحریم در تامین مالی «فعالیت‌های بی‌ثبات‌ کننده در منطقه» استفاده می‌شد.

آندریا جاکی، مدیر دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی در وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته که فروش‌های نفت ایران به نفع سپاه پاسداران و «با استفاده از واسطه‌های خارجی مهمی برای مخفی نگهداشتن نقش سپاه قدس، انجام می‌‌شود.»

به گفته این مقام آمریکایی تحریم‌های اعمال شده شامل ممانعت از دسترسی به همه اموال، دارایی‌ها و منافع متعلق به افراد مندرج در فهرست تحریم‌ها است که تحت نظارت دادگستری آمریکا قرار دارد.

در همین راستا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در توییتی گفته: «به ادامه شناسایی و از کار انداختن فعالیت‌های حمایت کنندگان از سپاه قدس و سپاه پاسداران ایران ادامه خواهیم داد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم