اعضای کنگره آمریکا: رئیسی در حقوق بشر کارنامه سیاهی دارد

کلودیا تنی: رئیسی ناقض حقوق بشر است و در انتخاباتی شرم‌آور که مانع از حقوق مردم ایران شده، به قدرت رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شماری از اعضای کنگره ایالات متحده آمریکا در نامه‌ای خطاب به اتحادیه اروپا با اشاره به اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه و تهدیدهای تهران علیه امنیت کشتیرانی بین‌المللی و همچنین کارنامه سیاه ابراهیم رئیسی، در زمینه حقوق بشر، درباره حضور یک مقام بلند‌‌‌‌پایه اروپایی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید این کشور عمیقا ابراز نگرانی کردند.

اعضای کنگره آمریکا پنج‌شنبه 12 اوت، در نامه به جوزپ بورل، نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نگرانی «عمیق» خود را از حضور اخیر یک مقام ارشد اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران ابراز کردند.

کلودیا تنی، نماینده کنگره با انتشار این نامه‌ در توییتر گفت که رئیس جمهوری جدید ایران «ناقض حقوق بشر است و در انتخاباتی شرم‌آور که مانع از حقوق مردم ایران شده به قدرت رسیده است».

اعضای کنگره در این نامه گفته‌اند که ابراهیم رئیسی دارای کارنامه‌ای «سیاه» در زمینه حقوق بشر است و در یک انتخابات "دروغین" به قدرت رسیده است.

این اعضای کنگره همچنین هشدار دادند که حضور یک مقام ارشد اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی ممکن است باعث محو سابقه «هولناک» او شود.

این نمایندگان کنگره، رژیم ایران را متهم کردند که به تشدید فعالیت‌های "پلید" خود ادامه می‌دهد و همچنان تهدیدی بزرگ علیه آزادی کشتیرانی، امنیت دریایی و قوانین بین‌المللی به شمار می‌رود.

شایان ذکر است که اخیرا انریکه مورو، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه در مراسم تحلیف رئیسی حضور یافته و با مقامات ایران درباره زمان آغاز دور هفتم مذاکرات هسته‌ای وین گفت‌وگو کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم