اعتصاب غذای آتنا دائمی در زندان لاکان رشت

پدر و مادر این زندانی سیاسی در دیدار با او به بیماری کرونا مبتلا شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آتنا دائمی، فعال و کنشگر سیاسی در اعتراض به قطع مکرر تلفن و مدیریت ناکارآمد «زندان لاکان» رشت، اعتصاب غذا کرده است.

به گزارش خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دائمی، از پنج‌شنبه، 21 مرداد، دست به اعتصاب غذا زده است. گفته می‌شود که رئیس این زندان از حدود 4 هفته پیش در زندان حاضر نشده و این موضوع آزادی بسیاری از زندانیان را کندتر و موجب افزایش مشکلات آن‌ها شده است.

در همین راستا حسین دائمی، پدر این سیاسی محبوس در زندان لاکان رشت در توییتی اعلام کرد: «آتنا دائمی با اعلام قبلی به مسئولان زندان، به نشانه اعتراض به وضعیت موجود دست به اعتصاب غذا زده و گفته است تا برطرف نشدن مشکل تلفن به اعتصاب خود ادامه خواهد داد.»

او با تاکید بر قطعی مرتب تلفن از زمان تبعید دخترش به زندان رشت افزود: «آخرین مورد هفته گذشته بود که به خاطر قطعی تلفن و بی‌خبری از حال دخترم راهی شمال شدیم.»

پدر و مادر این زندانی سیاسی به دلیل عدم برقراری ارتباط به زندان لاکان رشت مراجعه کردند که در طی این سفر هر دو به بیماری کرونا مبتلا شدند.

بر اساس گزارش «هرانا» آتنا (فاطمه) دائمی در 29 مهر 93 بازداشت و در 25 اردیبهشت 94 توسط شعبه 28 دادگاه «انقلاب تهران» به ریاست قاضی محمد مقیسه با اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری» به 14 سال حبس محکوم شد. حکم او در دادگاه تجدید نظر به هفت سال کاهش پیدا کرد و در نهایت با اعمال «ماده 134» پنج سال آن قابل اجرا شد.

دوره محکومیت این زندانی سیاسی آذر 1395 آغاز شد اما در سال 1397، او به همراه گلرخ ابراهیمی ایرایی که در «زندان اوین» در حال سپری کردن دوران محکومیت خود بود، در پرونده دیگری محکوم و سه سال و 7 ماه حبس دیگر به دوران محکومیتش اضافه شد.

این حکم مدتی بعد در مرحله تجدید نظر بدون تشکیل جلسه دادگاه عینا تائید شد و با اعمال «ماده 134» مدت 2 سال و 1 ماه از این حبس برای هر یک از آنها قابل اجرا است.

آتنا دائمی در سال 99 برای دومین بار در دوران محکومیتش با پرونده‌ای جدید رو به رو شد، این پرونده با شکایت وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه علیه او باز شد و در آن نیز به 2 سال حبس تعزیری و 74 ضربه شلاق محکوم شد.

وسایل شخصی آتنا دائمی که در انتقال از زندان اوین به رشت به او تحویل داده نشد
وسایل شخصی آتنا دائمی که در انتقال از زندان اوین به رشت به او تحویل داده نشد

این زندانی سیاسی، سه‌شنبه، 26 اسفندماه 99، با وجود همه‌گیری بیماری کرونا در ایران با پابند و دستبند از زندان اوین به زندان لاکان رشت منتقل شد، در این انتقال اجازه استفاده از وسايل شخصی به او داده نشد و تمامی وسايلی که در زندان اوین داشت به خانواده او تحویل داده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم