.
.
.

عکس یادگاری در تهران؛ قالیباف خواستار عذرخواهی سفرای بریتانیا و روسیه شد

عکس تاریخی کنفرانس تهران در دوران اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در سال 1322 گرفته شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انتشار عکس مشترک لوان جاگاریان، سفیر روسیه و سایمون شرکلیف، همتای بریتانیایی‌اش روی پله‌های سفارت روسیه کنونی در تهران، برای یادآوری کنفرانس تهران در آذرماه 1322، واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته و محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس ایران هم خواستار عذرخواهی این دو سفیر شده است.

کنفرانس تهران با حضور وینستون چرچیل، فرانکلین دلانو و ژوزف استالین در سفارت شوروی در تهران به صورت مخفی از 6 تا 9 آذر 1322 برگزار شده بود. در پایان این کنفرانس، استقلال و تمامیت ارضی ایران با صدور اعلامیه‌ای تضمین شد.

وینستون چرچیل، فرانکلین روزولت و ژوزف استالین در کنفرانس تهران
وینستون چرچیل، فرانکلین روزولت و ژوزف استالین در کنفرانس تهران

سفارت روسیه در ایران، روز چهارشنبه با انتشار عکسی به یادگاری از نشست سران شوروی (سابق)، آمریکا و بریتانیا در تهران در جریان جنگ جهانی اول نوشت٬ ملاقات لوان جاگاریان٬ با رئیس جدید نمایندگی دیپلماتیک بریتانیا در ایران در «پله‌های تاریخی کنفرانس 1943 تهران» برگزار شد.

انتشار این تصویر با واکنش‌های شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی مواجه شد. کاربران با یادآوری اشغال نیروهای متفقین در آن زمان نسبت به انتشار این تصویر اعتراض کردند.

واکنش تهران

این اقدام اما با واکنش‌های مقامات ایران نیز همراه بوده است؛ محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییتر ضمن «نامناسب» خواندن این عکس نوشت «باید یادآوری کنم اوت 2021 اوت 1941 یا دسامبر 1943 نمی‌شود.»

از سوی دیگر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران، ضمن اعتراض به انتشار این تصویر، خواهان عذرخواهی سفرای روسیه و بریتانیا در ایران شده و گفته است که در غیر اینصورت «واکنش قاطع دیپلماتیک» ضروری خواهد بود.

رئیس مجلس ایران گفت که اینکار «اقدام دور از ادب دیپلماتیک و نامناسب سفرای دو کشور روسیه و انگلستان» است.

همچنین، مدیرمسئول روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران ایران نیز ضمن انتقاد از انتشار این تصویر، به صندلی خالی مانده در تصویر منتشر شده اشاره کرده و گفته است: «صندلی آمریکا را هم خالی گذاشتند، چه پیامی را می خواهند منتقل کنند؟»

پاسخ روسیه

سفارت روسیه در تهران، در همین رابطه در صفحه توییترش نوشت: «با توجه به واکنش مبهم به عکسمان، مایلیم ذکر کنیم که این [عکس] هیچ محتوای ضد ایرانی‌ای ندارد. ما قصد نداشتیم احساسات ملت دوست و مهربان ایران را جریحه‌دار کنیم.»

سفارت روسیه افزود: «تنها معنایی که این عکس در بر دارد، گرامی‌داشت تلاش‌های مشترک کشورهای متحد علیه نازیسم در طی جنگ جهانی دوم است.»

جنجال اولین روز کاری سفیر بریتانیا در ایران

این ماجرا، تنها یک روز پس از آغاز به‌کار رسمی سفیر بریتانیا در ایران صورت گرفته است. سایمون شرکلیف، 20 مرداد در صفحه توییتر خود با انتشار یک ویدئو به زبان فارسی، خبر از آغاز کار خود در تهران به عنوان سفیر بریتانیا داد. او در این ویدئو ابراز امیدواری کرده بود که روابط دو کشور بهبود پیدا کند.

شرکلیف در سال‌های 2000 تا 2003، دبیر دوم سیاسی سفارت بریتانیا در ایران بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم