.
.
.

احضار سفرای بریتانیا و روسیه در اعتراض به عکس تاریخی کنفرانس تهران

انتشار عکس یادگاری سفرای بریتانیا و روسیه از مکان تاریخی کنفرانس تهران در بحبوحه تنش‌های میان ایران و غرب، موجی از واکنش‌ها و انتقادها را برانگیخته است.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه واکنش‌ها به انتشار این عکس سفرای روسیه و بریتانیا در تهران، به وزارت خارجه ایران احضار شدند.

رسانه‌های ایران پنج‌شنبه، 12 اوت، اعلام کردند که در اعتراض به انتشار عکس یادگاری در توییتر سفارت روسیه که یادآور کنفرانس تهران در سال 1943 در دوران اشغال ایران توسط قوای متفقین است، سفرای روسیه و بریتانیا به وزارت خارجه احضار شدند.

در همین راستا سفارت روسیه در تهران از احضار لوان جاگاریان، سفیر مسکو در تهران خبر داده است.

این سفارتخانه گفته که جاگاریان، سفیر روسیه در ارتباط با سوءتفاهم حاصله و واکنش‌های مبهم اذهان عمومی در ایران به عکس یادگاری او با سفیر بریتانیا در مقابل ساختمان تاریخی سفارت روسیه در تهران، به وزارت خارجه ایران احضار شده است.

بنا به اعلام این سفارتخانه در فضایی دوستانه که میان دو طرف حاکم بود کلیه توضیحات لازم در این رابطه به طرف ایرانی داده شده و سفیر روسیه در ارتباط با سوء تفاهم حاصله ابراز تاسف کرده است.

از سویی خبرگزاری شبه رسمی «تسنیم»اعلام کرد که سفیر بریتانیا در تهران نیز درباره سوءتفاهم حاصله در رابطه با این عکس ابراز تاسف کرده و گفته انتشار این عکس با سوءنیت نبوده است.

انتشار عکس مشترک لوان جاگاریان، سفیر روسیه و سایمون شرکلیف، همتای بریتانیای‌ او بر روی پله‌های سفارت روسیه کنونی در تهران، برای یادآوری کنفرانس تهران در آذرماه 1322، واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشته است و محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس ایران نیز خواستار عذرخواهی این دو سفیر شده بود.

کنفرانس تهران با حضور وینستون چرچیل، نخست وزیر وقت بریتانیا، فرانکلین روزولت، رئيس جمهوری وقت آمریکا و ژوزف استالین، رئیس اتحاد جماهیر شوروی در سفارت شوروی سابق در تهران به طور مخفیانه از 6 تا 9 آذر 1322 برگزار شده بود. عکس کنفرانس تهران در حافظه تاریخی مردم ایران یادآور سال‌های اشغال این کشور در جنگ جهانی دوم توسط قوای متفقین است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم