.
.
.

کابینه پیشنهادی رئیسی؛ حضور چشم‌گیر مدیران احمدی‌نژاد در دولت سیزدهم

برخی از مهمترین اعضای دولت رئیسی تحت تحریم‌های بین‌المللی و تعقیب پلیس بین‌الملل هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران، اعضای کابینه خود را جهت رای اعتماد به مجلس معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، رئیسی، چهارشنبه 20 مرداد، طی نامه‌ای به مجلس، کابینه خود را به مجلس ایران معرفی و خواستار رای اعتماد به آن شد.

اعضای کابینه دولت سیزدهم که بسیاری از آنها در دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسبق ایران عضویت داشتند به قرار زیر است:

1- احمد وحیدی؛ وزارت کشور
2- محمدعلی زلفی‌گل؛ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
3- احسان خاندوزی؛ وزارت امور اقتصادی و دارایی
4- محمدمهدی اسماعیلی؛ وزارت فرهنگ
5- محمدرضا آشتیانی؛ وزارت دفاع
6- امین‌حسین رحیمی؛ وزارت دادگستری
7- بهرام عین‌اللهی؛ وزارت بهداشت
8- حسین باغ‌گلی؛ وزارت آموزش و پرورش
9- رستم‌ قاسمی؛ وزارت راه و شهرسازی
10- جواد اوجی؛ وزارت نفت
11- اسماعیل خطیب؛ وزارت اطلاعات
12- علی‌اکبر محرابیان؛ وزارت نیرو
13- رضا فاطمی‌امین؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت
14- جواد ساداتی‌نژاد؛ وزارت جهادکشاورزی
15- حجت‌الله عبدالملکی؛ وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی
16- حمید سجادی هزاوه؛ وزارت ورزش و جوانان
17- حسین امیرعبداللهیان؛ وزارت امور خارجه
18- عزت‌الله ضرغامی؛ وزارت میراث فرهنگی و گردشگری
19- عیسی زارع پور؛ وزرات ارتباطات و فناوری اطلاعات

در جلسه علنی صبح چهارشنبه مجلس ایران، جبارکوچکی نژاد، نماینده مجلس در تذکری بر اساس آیین نامه داخلی مجلس گفته بود که «رییس جمهوری برای معرفی فهرست اسامی کابینه دو هفته فرصت دارد و رهبر انقلاب نیز در روز مراسم تنفیذ گفتند که فهرست اسامی کابینه هر چه زودتر معرفی شود.»

متعاقب این سخنان علی نیکزاد، نائب رئیس مجلس، که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، گفت: «دولت خبر داده است احتمالا امروز فهرست اسامی را تقدیم مجلس خواهند کرد.»

پس از آن خبرگزاری‌های داخلی از نامه ‌معرفی اعضای کابینه توسط رئیسی به مجلس خبر دادند.

وزیر نظامی و تحت تعقیب کشور

رئیسی برای وزارت مهم کشور احمد وحیدی، از فرماندهان سپاه قدس را معرفی کرده است. وحیدی متهم به انفجار مرکز همیاری یهودیان در آرژانتین و تحت تعقیب پلیس بین‌الملل است.

به نظر می‌رسد، رئیس جمهوری جدید ایران برای شرایط اعتراضی کشور راه حل سیاسی و اقتصادی ندارد و با انتخاب یک نظامی به وزارت کشور به معترضان ایرانی پیام داده که با منطق نظامی با آنها برخورد خواهد کرد.

دو وزارتخانه سهم مجلس

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و جواد ساداتی‌نژاد، وزیر کشاورزی، 2 نماینده مجلسی هستند که از سوی رئیسی برای حضور در کابینه سیزدهم پیشنهاد شده‌اند.

خاندوزی، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی و ساداتی‌نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس هستند.

حضور دو‌ نامزد انتخاباتی در کابینه

رستم قاسمی، وزیر پیشنهادی راه و عزت‌الله ضرغامی، وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی هر دو از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اخیر بودند. قاسمی پیش از بررسی صلاحیت‌ها به‌نفع آن چه «جبهه انقلاب» نامیده شد، کنار کشید اما ضرغامی توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد.

قاسمی از فرماندهان سپاه و وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد بود که در پرونده بابک زنجانی و فروش قاچاقی نفت متهم است و ضرغامی نیز سردار پیشین سپاه و رئیس اسبق صدا و سیمای جمهوری اسلامی است.

وزیر اطلاعات از نیروهای قوه قضائیه

اسماعیل خطیب، ریاست مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه و رییس حراست آستان قدس را عهده دار بوده است.

خطیب از نیروهای اطلاعات سپاه به‌شمار می‌رود که از سال 1359 در واحد اطلاعات عملیات سپاه حضور داشته است.

مشاور قالیباف وزیر خارجه رئیسی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر پیشنهادی خارجه، هم‌اکنون مشاور بین‌الملل محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران است.

او از معاونان وزارت خارجه در دوران احمدی‌نژاد و سفیر پیشین ایران در بحرین بوده است. گفته می‌شود او یکی از سهم‌های قالیباف از کابینه رئیسی است.

وزیر نفت، مدیری دیگر از دوران احمدی‌نژاد

جواد اوجی، وزیر نفت پیشنهادی رئیسی نیز در دولت دوم احمدی نژاد، معاون وزیر نفت و ‌رئیس شرکت ملی گاز ایران بود. اوجی در زمان حضورش در وزارت نفت از طرح «خط لوله اسلامی» سخن گفته بود.

میرکاظمی در سازمان برنامه

ریاست سازمان برنامه و بودجه هم به مسعود میرکاظمی رسید. او نیز تجربه دو وزارت‌خانه بازرگانی و نفت را در دوران احمدی‌نژاد دارد. میرکاظمی مانند رستم قاسمی در پرونده زنجانی متهم بوده و افزون بر آن نام او در پرونده تولید بنزین‌های آلوده نیز به میان آمده است.

رئیس پیشین زندان‌ها، رئیس دفتر رئیسی

رئیسی همچنین غلامحسین اسماعیلی، ریاست پیشین سازمان زندان‌های ایران را به ریاست دفتر خود برگزید. اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه، رییس کل دادگستری پیشین استان تهران و رییس شعبه اول دادگاه تجدید نظر بوده است.

رئیس جمهوری ایران به حکم حضورش در قوه قضائیه از برخی نیروهای این قوه در مراکز حساس استفاده کرده که می‌تواند نشانگر «رویکرد قضایی» کابینه او به بسیاری از مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور باشد.

معاون اولی مخبردزفولی

پیش از این، ابراهیم رئیسی، محمد مخبردزفولی را به عنوان معاون اول خود انتخاب کرده بود. مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، بزرگترین هلدینگ تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی است که سرمایه آن صدها میلیارد دلار برآورد می‌شود.

به‌دلیل حمایت مالی نهادهای تحت نظر مخبردزفولی از سازمان‌های تروریستی در منطقه و پشتیبانی مالی از برنامه اتمی و موشکی جمهوری اسلامی، او در فهرست مشترک تحریم‌های اتحادیه اروپا و وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد.

جلسه رای اعتماد

نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران درباره بررسی کابینه پیشنهادی رئیسی گفت: «پس از اعلام وصول فهرست وزرا، در جلسه شنبه آینده کمیسیون‌های تخصصی به مدت یک هفته این فهرست را بررسی کرده و بعد جلسات رای اعتماد در مجلس برگزار خواهد شد.»

بنا به گفته خبرگزاری‌های داخلی ایران، جلسات رای اعتماد وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم بعد از تعطیلات ماه محرم خواهد بود.