.
.
.

خامنه‌ای به‌رغم اوج‌گیری کرونا خواستار برگزاری مراسم محرم شد

خامنه‌ای تصمیم‌گیری در خصوص تعطیلی را مسئله‌ای تخصصی و نیازمند بررسی در ستاد ملی کرونا خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به‌رغم اوج‌گیری کرونا در ایران و هشدارهای مداوم متخصصان به عدم برگزاری مجالس دسته‌جمعی، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بر برگزاری مراسم عزاداری محرم تاکید کرد و گفت: «کشور به این مجالس با برکت احتیاج دارد.»

خامنه‌ای، چهارشنبه 20 مرداد، در یک پیام تلویزیونی گفت که مجالس عزای امام سوم شیعیان، «مایه برکت و جلب رحمت الهی» است و از برگزار کنندگان خواست با رعایت «شیوه‌نامه‌های بهداشتی» مانع «طعنه مخالفان» شوند.

او تصمیم‌گیری در خصوص تعطیلی دو هفته‌ای کشور را مسئله‌ای تخصصی و نیازمند بررسی در ستاد ملی کرونا دانست.

این در حالی است که تجربه‌ دیگر کشورها نشان داده است که پرهیز از هرگونه تجمع و تعطیلی کامل نقش مؤثری در کنترل نسبی شیوع ویروس کرونا دارد.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین بیماری کرونا را «مسئله اول و فوری» کشور خواند و از بسیج و نیروهای مسلح خواست که پا به میدان بگذارند و به شبکه بهداشت کمک کنند.

او در حالی از «انجام قاطع وظایف در مقابله با بیماری کرونا» سخن گفته است، که مرگ و میر ناشی از این بیماری به‌دلیل روند کند واکسیناسیون در ایران و محروم ماندن مردم از واکسن‌های معتبر جهانی، از دلایل اصلی افزایش تعداد قربانیان در این کشور است.

رهبر جمهوری اسلامی در بخشی از سخنان خود گفت: «تولید واکسن در داخل مسیر واردات خارجی آن نیز هموار شد، در حالی که تا قبل از آن با وجود پرداخت بهای واکسن، فروشندگان خارجی بدعهدی می‌کردند.»

او افزود: «واکسن چه از راه واردات و چه با تولید داخلی باید با تلاش مضاعف و به هر شکل ممکن تأمین شود و در اختیار همه مردم قرار بگیرد.»

این در حالی است که او پیشتر در یک سخنرانی زنده تلویزیونی گفته بود: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا ممنوع است».

شبکه اجتماعی توئیتر در آن زمان، یک توئیت خامنه‌ای به زبان انگلیسی که گفته بود واکسن آمریکایی و بریتانیایی ممنوع است و او به آنها اعتماد ندارد و چه بسا آنها می‌خواهند این واکسن را بر ایرانی‌ها آزمایش کنند، را حذف کرد.

سخنان او درباره ممنوع کردن استفاده از واکسن‌های غربی در ایران با واکنش‌های تند داخلی و خارجی روبرو شد.

مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های سلامت سازمان جهانی بهداشت نیز در واکنش به سخنان خامنه‌ای، گفته بود: «سازمان جهانی بهداشت بارها تاکید کرده که کرونا را سیاسی نکنید و حالا هم می‌گوید لطفا ماجرای واکسن را سیاسی نکنید».

او همچنین در اسفند 1398 گفته بود: «کرونا را خیلی بزرگ هم نکنیم، این مساله مدتی نه چندان طولانی برای کشور وجود خواهد داشت و سپس رخت برمی‌بندد.»

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، تاکنون بیش از 93 هزار نفر بر اثر بیماری کرونا جان باخته‌اند. این در حالی است که سازمان نظام پزشکی ایران، تعداد واقعی قربانیان کرونا را 3 تا 4 برابر آمار رسمی وزارت بهداشت برآورد کرده است.