.
.
.

بن‌ شبات: حکومت ایران بزرگترین تهدید علیه اسرائیل است

رئیس پیشین شورای امنیت ملی اسرائیل خواستار اتحاد مواضع کشورش و آزمودن «راه حل‌های غیرمتعارف» در مقابله با تهدیدهای ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مئیر بن شبات، رئیس سابق شورای امنیت ملی اسرائیل، در خاتمه دوران فعالیت رسمی خود در این مقام، دوشنبه، 9 اوت، هشدار داد که حکومت ایران بزرگترین تهدید علیه اسرائیل است، و بنابراین باید مهمترین دغدغه امنیتی این کشور نیز باشد.

به گزارش «جروزالم پست»، بن شبات که در مراسم تودیع خود در «کمیته امور خارجه و دفاع» پارلمان اسرائیل حاضر شده بود، گفت:«ممانعت از دستیابی ایران [به بمب اتم] باید بالاترین اولویت ما باشد. این هدف در دستور کار راهبردی و امنیتی ما جایگاه اصلی را دارد، و باید همین‌طور هم باقی بماند.»

بن شبات ضمن ابراز نگرانی از «تفرقه» در مواضع مقامات اسرائیلی در قبال ایران اعلام کرد برای تامین امنیت کشور لازم است «دست به دست هم دهیم» و «راه حل‌های غیرمتعارف» را بیازماییم. او همچنین برای جانشین خود، ایال هولاتا، آرزوی موفقیت کرد.

بن شبات که برای چندین دهه از مقامات ارشد سازمان امنیت داخلی اسرائیل «شین بت» بود، در سال 2017 به فرمان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت به ریاست شورای امنیت ملی اسرائیل منصوب شد. او نزدیک به دو ماه نیز زیر نظر دولت جدید به نخست وزیری نفتالی بنت، در همین مقام خدمت کرد.

بن شبات از مقاماتی بود که در انعقاد «پیمان ابراهیم» میان اسرائیل و برخی کشورهای عربی حوزه خلیج نقشی اساسی ایفا کرد.

بن شبات در اکتبر 2020، به همراه وزیر دارایی وقت آمریکا استیون منوچین و دیگر مقامات اسرائیلی و آمریکایی، در راس اولین هیئت تجاری رسمی اسرائیل به امارات متحده عربی سفر کرد، و بعدا نیز رهبری هیات اسرائیلی در سفر به بحرین را بر عهده گرفت.

به گفته «جروزالم پست»، علی‌رغم نزدیکی بن شبات به نخست وزیر پیشین، اعضای هیئت دولت جدید اسرائیل همگی وی را ستایش کردند. رام بن باراک، رئیس «کمیته امور خارجه و دفاع» پارلمان و معاون رئیس سابق موساد، در ستایش وی گفت:«افراد انگشت‌شماری هستند که از نقش بزرگ شما در حفظ امنیت میهن‌مان اطلاع دارند، چرا که شما انسانی متواضع هستید. امید من این است که در سال‌های پیش رو از خرد شما بهره ببریم.»