.
.
.

بحران کرونا در ایران؛ افزایش «تصاعدی» ابتلا و مرگ و میر در خوزستان

از «دسته‌های تی نظافتی» به عنوان پایه نگه‌دارنده سرم در بیمارستان استفاده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرهاد ابول‌نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با اشاره به وضعیت بحرانی کرونا و افزایش جان باختگان بیماران در 24 ساعت گذشته در استان خوزستان اعلام کرد ظرفیت بیمارستان‌های دولتی تکمیل شده و تنها پنج تخت باقی‌ مانده است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، چهارشنبه 20 مرداد، در استان خوزستان شمار مراجعه زنان باردار به بیمارستان نیز افزایش یافته است و طبق اعلام ماندانا قنواتی، رئیس بیمارستان رازی‌، «یک‌چهارم بیماران مبتلا به کرونای مراجعه‌کننده به بیمارستان رازی اهواز زنان باردار هستند و این آمار، وحشتناک است.»

همچنین غلامرضا بلوطکی، ناظر گمرکات خوزستان، خبر داد که تعداد محدودی از کپسول‌های اکسیژن با هدف کمک بشر دوستانه از این استان به خارج از کشور ارسال شده است.
ارسال این کپسول‌ها در حالی است که مطابق گزارش رسانه‌ها، در خوزستان تنها در یک روز نزدیک به هشت هزار نفر به بیمارستان‌های این استان مراجعه کرده‌اند.

«ترکیبات واکسن برکت را اعلام نمی‌کنند»

امیرعلی سوادکوهی، رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران در گفت‌و‌گو با «خبرآنلاین»، گفت:‌ «وضعیت فاجعه است، خود مسئولین هم گفته بودند که تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بیشتر از این اعداد است.»

او وضعیت بیمارستان‌های دولتی را «فاجعه» توصیف کرد و گفت آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران «خیلی بدتر» از آمارهای دولتی است.

سوادکوهی ضمن تاکید بر پر بودن ظرفیت بیمارستان‌ها افزود:‌ «وسط اورژانس برخی از بیمارستان‌های خصوصی بیمار خوابیده است، مریض‌هایی با میزان اکسیژن 50 درصد در بخش بستری شده‌اند و آنجا فقط صبر می‌کنند تا مریض فوت کند، چون هیچ درمانی برای ارائه دادن به مریضی با این حجم از درگیری در بخش وجود ندارد.»

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران با انتقاد از روند واکسیناسیون در این کشور گفت: «من رئیس انجمن آی‌سی‌یو کشور هستم اما هنوز نمی‌دانم که واکسن برکت چه ترکیبی دارد و به من هم نگفتند.»

وضعیت «فوق بحرانی» در اصفهان

آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام وضعیت «فوق فاجعه» گفت: «مسئولان از موج چهارم به بعد کرونا را رها کردند و کل مسئولان استانی و کشوری مقصر هستند.»

او با تاکید بر برگزاری همه مراسم‌ها افزود:‌ «تنها تغییری که نسبت به شرایط غیر کرونا انجام می‌دهیم این است که زیر آن می‌نویسیم با رعایت پروتکل‌ها ولی عملا هیچ اتفاقی نمی‌افتد.»

«سونامی مرگ» در مشهد

در مشهد نیز با شروع ماه محرم، آمار فوتی‌ها و مبتلایان بیشتر شده است و خبرنگار صداوسیمای ایران در یک ویدئو منتشر شده از سردخانه «بیمارستان قائم» مشهد وضعیت موجود در این استان را «سونامی مرگ» توصیف کرد.

این درحالی است که طبق اظهارات این خبرنگار، سردخانه دیگر بیمارستان‌ها و آرامگاه‌های این شهر نیز وضعیت مطلوبی ندارد.

به‌رغم وجود این شرایط بحرانی، هیات‌های عزاداری در این استان نه تنها در فضای محدود و بسته اقدام به برگزاری مراسم بدون ماسک و پروتکل‌های بهداشتی کرونایی می‌کنند، بلکه این تصاویر را در صفحات مجازی خود نیز منتشر می‌کنند.

کمبود ساده‌ترین امکانات پزشکی در شمال ایران

طبق مشاهدات عینی یک شهروند از بیمارستان چالوس، بیماران کرونایی و غیرکرونایی به دلیل کمبود تخت به صورت معمول بعد از پذیرش ناچار به خوابیدن بر کف زمین حتی در راهروهای فرعی بیمارستان و مقابل ایستگاه‌های پرستاری می‌شوند.

این شاهد عینی به «العربیه» اعلام کرد با توجه به کمبود امکانات پزشکی از جمله پایه‌های نگهدارنده سرم، از «دسته‌های تی نظافت» برای برخی از بیماران استفاده می‌شود.

پرشدن آرامستان‌ها و ایجاد «گورهای دسته‌جمعی»

شرایط بحرانی کرونا در ایران شامل کمبود و گرانی دارو‌ها، کمبود سرم و آب مقطر، نبودن تخت‌های بیمارستانی، پرشدن ظرفیت آی‌سی‌یوها، کاهش سرعت واکسیناسیون، کمبود واکسن‌های تایید شده جهانی و پر شدن آرامستان‌ها در استان تهران و شهرهای مختلف این کشور است.

روزنامه‌ «دولت» سه‌شنبه 12 مرداد، در گزارشی نوشت «ظرفیت بیمارستان‌ها و آرامستان‌ها پر شده و در استان‌ها کار به گورهای دسته‌جمعی رسیده است.»

به گفته مقامات بهداشتی جمهوری اسلامی، ایران بدترین شرایط کرونایی را از آغاز شروع بحران کرونا در کشور می‌گذراند. متخصصان حوزه سلامت و بهداشت با انتقاد به روند کند واکسیناسیون در ایران می‌گویند تا زمانی که ایمنی جمعی حاصل از واکسیناسیون به بالای 70 درصد در جامعه نرسد احتمال ابتلای افراد واکسینه شده به ویروس دلتا نیز افزایش پیدا می‌کند.