.
.
.

واشینگتن خواستار «نگارش وصیت‌نامه» دو‌تابعیتی‌ها پیش از سفر به ایران شد

مقامات آمریکایی به شهروندان دو تابعیتی برای سفر به ایران هشدار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از درخواست غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران برای بازگشت شهروندان ایرانی جهت پیگیری پرونده‌های قضایی خود، واشینگتن به شهروندان دو تابعیتی برای سفر به ایران هشدار داد.

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، با هشدار به ایرانیان خارج از کشور گفت که شهروندان دو تابعیتی پس از بازگشت به ایران با خطر ربایش و بازداشت خودسرانه روبرو‌ هستند. وی همچنین به‌دلیل گسترش همه‌گیری کرونا در ایران، خواستار عدم سفر به این کشور شد.

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران
رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران

وزارت خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «شهروندان آمریکایی در سفر به ایران ربوده و بازداشت شده و با اتهامات خطرناکی روبرو می‌شوند.»

این بیانیه افزوده: «مقامات ایرانی، شهروندان آمریکایی به‌ویژه شهروندان دوتابعیتی از جمله دانشجویان، روزنامه‌نگاران، تجار و اساتید دانشگاه را کماکان به اتهام جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی در بازداشت نگه داشته‌اند.»

در ادامه این بیانیه آمده که مقامات قضایی ایران به‌عمد مانع دسترسی شهروندان آمریکایی محبوس در ایران به وکیل می‌شوند.

نگارش وصیت‌نامه

وزارت خارجه آمریکا همچنین به شهروندان آمریکایی که قصد سفر به ایران را دارند، توصیه کرد که پیش از سفر «وصیت‌نامه» خود را نگاشته و حضانت فرزندان، حیوانات خانگی و سرنوشت دیگر دارایی‌هایشان را مشخص کنند.

درخواست بازگشت

محسنی اژه‌ای دوشنبه از ایرانیان خارج‌نشین که پرونده‌هایی در داخل کشور دارند، خواسته بود برای پیگیری پرونده‌هایشان به کشور بازگردند.

اژه‌ای گفت: «برخی افرادی که در خارج هستند اموال و امکانات آنها در داخل سرپرست ندارد و در این بین برخی افراد ذینفع آنها را از بازگشت به کشور می‌ترسانند.»

رئیس قوه قضائیه ایران افزود: «اگر این افراد برگردند، مسائل مالی آنها در یک تحقیق و بررسی ساده و دقیق روشن می‌شود.»