.
.
.

مجلس ایران بررسی طرح «محدودسازی فضای مجازی» را لغو و دوباره تایید کرد

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران طرح «محدود کردن اینترنت در ایران» را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که رسانه‌های ایران خبر دادند نمایندگان مجلس ایران در جلسه غیرعلنی صبح امروز سه‌شنبه، 19 مرداد، به‌صورت استمزاجی با لغو بررسی طرح «محدودسازی فضای مجازی» مطابق اصل 85 قانون اساسی موافقت کردند؛ خبر لغو بررسی این طرح در جلسه علنی مجلس ایران منتشر شد.

خبرگزاری «خانه ملت»، رسانه رسمی مجلس ایران، ساعتی پیش اعلام کرد نمایندگان در نشست علنی مجلس، با لغو رسیدگی به این طرح بر اساس اصل 85 قانون اساسی با 130 رای موافق و 121 رای مخالف و هفت رأی ممتنع از مجموع 262 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.

این سومین‌بار است که مجلس ایران در خصوص بررسی طرح جنجالی «محدودسازی فضای مجازی» تصمیم‌گیری می‌کند.

طرح «صیانت»

طرح «صیانت» پس از آن مطرح شد که علی‌خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنان خود فضای مجازی را «ول و رها» توصیف کرده بود.

به اعتقاد بسیاری از منتقدان، هدف از اجرایی شدن این طرح «محدودسازی گسترده اینترنت، مسدود کردن رسانه‌های اجتماعی چون اینستاگرام و جاسوسی از کاربران» است.
کارشناسان می‌گویند در صورت به اجرا درآمدن این طرح، ممکن است منجر به مسدود شدن مرورگرهایی چون گوگل شود.

شرکت‌های داخلی از اجرای این طرح سود می‌برند

بعد از مسدود شدن «تلگرام» حکومت ایران تلاش کرد تا با جایگزین کردن نمونه‌های داخلی، کاربران را به سوی اپلیکیشن‌های مشابه ساخت ایران سوق دهد، هرچند حکومت برای این کار هزینه زیادی صرف کرد اما با این حال این اپلیکیشن‌ها از سوی کاربران ایرانی مورد استقبال قرار نگرفت.

«تجارت نیوز»، دوشنبه 18 مرداد، گزارش داد برخی از اپراتورهای ایران از جمله «همراه اول» از حالا شروع به تبلیغات کردند تا کاربران ایرانی را به استفاده از مرورگرها و اپلیکیشن‌های ساخت این کشور تشویق کنند.

در این گزارش اشاره‌شده است که اپراتور «همراه اول» در ایران، یکی از سهام گذاران اصلی اپلیکیشن‌های داخلی است و از این‌رو، چه این طرح تصویب و اجرا شود و چه دسترسی بین‌المللی ادامه داشته باشد، اپراتورها از آن سود خواهند برد.

طرح «محدودسازی فضای مجازی» در ایران مورد انتقادات گسترده حقوق‌دانان و برخی رجال سیاسی قرار گرفته‌است؛ انتقادها تا جایی پیش‌رفت که معاون پژوهشی وزارت علوم هشدار داد که اجرایی شدن این طرح، منجر به «مهاجرت نخبگان» خواهد شد.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران و سازمان گزارشگران بدون مرز نیز پیش‌تر مخالفت صریح خود را با این طرح اعلام کرده بودند.