فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران: سراسر پایتخت قرمز است

«بیماران جدید باید منتظر خالی شدن تخت با ترخیص یا فوت بیماران دیگر باشند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران وضعیت پایتخت را به‌طور کلی قرمز اعلام کرد و از قرمز شدن تمام شهرهای این استان در روز‌های آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «مهر»، زالی، دوشنبه 18 مرداد، با اشاره به عدم توازن بین بیماران ترخیصی و ورودی افزود: «با توجه به اینکه 20 هزار بیمار سرپایی مراجعه کننده به مراکز درمانی داشته‌ایم تهران در وضعیت قرمز است.»

مطابق آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، تا این لحظه، کرونا جان بیش از 93 هزار ایرانی را گرفته است. هرچند که به اعتقاد کارشناسان، رقم واقعی، چندبرابر آمار رسمی است.

در این زمینه محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با اشاره به آمار جانباختگان یک‌شنبه 17 مرداد که از سوی وزارت بهداشت «542 نفر اعلام شده بود» در توییتر خود نوشت: «امروز رکورد ابتلا و مرگ کرونا شکست. درحالی که تعداد تست انجام شده کاهش پیدا کرده و آمار واقعی بسیار بیشتر از موارد اعلام شده است.»

ظفرقندی همچنین با اشاره به «کاهش مرگ و میر در کشورهایی که بدون محدودیت و مرز‌بندی ملت را واکسینه کردند» افزود: «آیا آن‌هایی که برای تحدید ورود واکسن بیانیه دادند امروز پاسخگو هستند؟»

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران همچنین اعلام کرد: «با توجه به سیاستگذاری‌های غلط و کوتاهی در تهیه واکسن؛ واکسیناسیون آحاد جامعه علیه کرونا با تاخیر و ناقص صورت گرفته است.»

آمار مرگ و میر و ابتلا به کرونا در حالی در ایران رکوردشکنی می‌کند که علی‌ خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی 19 بهمن 1399 در پیامی صراحتا «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی» را به ایران ممنوع اعلام کرد.

نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران نیز اعلام کرد «یک‌شنبه 17 مرداد همه رکورد‌های کرونایی در تهران ثبت شده است» و با این وضعیت «تنها پیش‌بینی فعلی این است که در روزهای آتی بازهم افزایش مرگ و میر را خواهیم داشت.»

«همه تخت‌ها پر است»

او همچنین با اشاره به کمبود تخت در بیمارستان‌ها افزود: «همه تخت‌ها پر است و تنها ظرفیتی که استفاده می‌کنیم هزار تخت اورژانس بیمارستان‌هاست، بیماران باید در اورژانس منتظر باشند تا با ترخیص و فوت بیماران کرونا، تخت خالی شود.»

به‌رغم افزایش کرونا در کشور و هشدار کارشناسان، مقامات ایران همچنان با تعطیلی دو هفته‌ای کشور مخالفت می‌کنند. گفته شده قرارگاه کرونا که زیر نظر وزارت کشور فعالیت می‌کند از مخالفان سرسخت این طرح است.

به گفته مقامات بهداشتی جمهوری اسلامی، ایران بدترین شرایط کرونایی را از آغاز شروع بحران کرونا در کشور می‌گذراند. متخصصان حوزه سلامت و بهداشت با انتقاد به روند کند واکسیناسیون در ایران می‌گویند تا زمانی که ایمنی جمعی حاصل از واکسیناسیون به بالای 70 درصد در جامعه نرسد احتمال ابتلای افراد واکسینه شده به ویروس دلتا نیز افزایش پیدا می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید