بررسی امنیت کشتیرانی بین‌المللی در شورای امنیت

آنتونی بلینکن: ما مطمئنیم که ایران اقدام به حمله به کشتی «میرسر استریت» کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی تشدید تهدیدهای ایران و اقدامات بی‌ثبات کننده‌ آن علیه کشتیرانی و تجارت بین‌المللی به ویژه در دریای عمان، شورای امنیت سازمان ملل جلسه‌ای را برای بررسی امنیت کشتیرانی تشکیل داد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، دوشنبه، 9 اوت، در جلسه مجازی شورای امنیت گفت «ما مطمئنیم که ایران اقدام به حمله به کشتی «میرسر استریت» کرده است.»

Advertisement

بلینکن در سخنرانی خود در جلسه شورای امنیت درباره امنیت دریایی افزود که کشورهای مسئول حملات علیه کشتیرانی باید مجازات شوند. او همچنین حمله ایران به کشتی «میرسر استریت» را «غیر قابل توجیه» دانست.

در همین راستا ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه نیز بر «ضرورت اتحاد تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم و دزدان دریایی» تاکید کرد.

در آغاز این نشست مجازی شورای امنیت که بنا به درخواست هند درباره امنیت کشتیرانی بین‌المللی برگزار شد، نماینده سازمان ملل متحد ضمن بیان‌ این‌که «تعداد حملاتی که دریانوردی را هدف قرار می‌دهند، افزایش یافته است»، گفت «همه کشورها باید اختلافات خود درباره امنیت دریایی را حل و فصل کنند.»

نارندرا مودی، نخست وزیر هند که کشورش طی ماه جاری ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد رئیس این جلسه است. او گفت: «تروریسم و تسویه حساب‌های میان کشورها به آبراههای دریایی ضربه می‌زند.»

نفتکش مرسر استریت پس از حمله پهپادی
نفتکش مرسر استریت پس از حمله پهپادی

اروپا حمله ایران به نفتکش اسرائیلی را به شدت محکوم کرد

از سویی جوزیپ بورل، مسئول امور خارجه و سیاست امنیت در اتحادیه اروپا، یکشنبه حمله پهپادی ایران به نفتکش «میرسر استریت» را «نامشروع» توصیف کرد و به شدت محکوم کرد.

بورل همچنین گفت که همه شواهد به وضوح نشان می‌دهد که این حمله کار ایران است. او افزود «این‌گونه اقدامات متهورانه یک‌جانبه در تعارض با قوانین بین‌المللی، تهدیدی علیه صلح در جهان و غیر قابل قبول است و باید متوقف شد. آزادی کشتیرانی بر اساس قوانین بین‌المللی باید تضمین شود.»

یگان‌های ویژه آمریکا و بریتانیا در یمن

از سویی روزنامه «دیلی اکسبرس» بریطانیا اعلام کرد که 40 سرباز از یگان‌های ویژه نیروی دریایی بریتانیا به یمن اعزام شدند تا حمله‌کنندگان به نفتکش میرسر استریت را مورد پیگرد قرار دهند.

به گفته این روزنامه این نیروهای بریتانیایی شامگاه یکشنبه وارد فرودگاه «الغیضه» در استان المهره یمن شده‌اند.

به گفته «دیلی اکسبرس» این نیروهای بریتانیایی از جمله یک «یگان متخصص جنگ الکترونیک» برای تحت پیگرد قرار دادن شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران «از برخی ساکنان محلی که با این منطقه آشنایی دارند، کمک خواهند گرفت.»

این روزنامه افزود که این نیروهای بریتانیایی با نیروهای ویژه آمریکایی که «عملا در این منطقه مستقر هستند» همکاری خواهند کرد.

آسیب به نفتکش مرسر استریت
آسیب به نفتکش مرسر استریت

ادامه واکنش‌های اسرائیل به حمله ایران

از سویی و در پی حمله پهپادی ایران به نفتکش اسرائیلی «میرسر استریت» و همچنین اقدام آن به ربودن نفتکش «آسفلت پرنسس» در دریای عمان، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل یکشنبه، 8 اوت، ضمن هشدار درباره این‌که ایران «خطری آشکار» علیه ثبات منطقه و صلح بین‌المللی است، گفت ایران علیه کشتیرانی در آبراه‌های بین‌المللی دست به «اقدامات تروریستی» می‌زند.

بنت در نشست کابینه این کشور تاکید کرد که ایران به نفتکش «میرسر استریت» تحت مدیریت اسرائیل در دریای عمان حمله کرده اما همچنان «با نهایت بُزدلی» سعی در فرار از مسئولیت این حمله است.

نخست‌ وزیر همچنین از بیانیه صادره از سوی کشورهای عضو گروه 7 که حمله ایران به این نفتکش اسرائیلی را محکوم کرده است، استقبال کرد.

بنت همچنین اظهار داشت که «ایران خطری جدی برای ثبات منطقه و امنیت بین‌المللی» است و «باید هزینه رفتارهای خصمانه خود را بپردازد» و «جهان نباید مقابل چنین رژیمی کوتاه بیاید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم