.
.
.

پرونده‌سازی در زندان؛ سهیل عربی به دو سال حبس تعزیری محکوم شد

سهیل عربی از آبان 92 در بازداشت و زندان به سر می‌برد و تمام این مدت از مرخصی محروم بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سهیل عربی، زندانی سیاسی که دوران محکومیت خود را در زندان رجایی‌شهر می‌گذراند، طی یک پرونده‌سازی جدید به احکام زندان، پرداخت جریمه و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

کانال تلگرامی سهیل عربی با انتشار دادنامه بدوی وی، این خبر را تایید کرده است.

شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی‌ ایمان افشاری، سهیل عربی را به‌اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به‌وسیله سامانه‌های مخابراتی» به 2 سال حبس تعزیری، پرداخت 5 میلیون تومان جزای نقدی، لزوم کسب مجوز از مقام قضایی به‌منظور خروج از کشور به مدت 2 سال و 2 سال حضور فصلی در دفتر نظارت و پیگیری ضابطین محکوم کرده است.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در همین زمینه نوشت که دلیل پرونده‌سازی برای عربی در زمان تحمل دوران محکومیت‌اش «تهیه چند گزارش از وضعیت زندان تهران بزرگ، انتقاد به عملکرد عوامل زندان به ویژه دادیار ناظر زندان، اقدام به اعتصاب غذا در اعتراض به محرومیت زندانیان سیاسی از حق درمان و صدور چند بیانیه با هدف حمایت از اعتراضات آبان 98» بوده است.

در این گزارش آمده است که این زندانی سیاسی در جلسه دادگاه ضمن رد این‌ اتهام، خواهان بررسی صحت موارد منتسب به خود در فضای مجازی شده است.

سهیل عربی عکاس، وبلاگ‌نویس و فعال مدنی است که از 16 آبان سال 1392 در زندان نگهداری می‌شود. او در طول این‌‌ سال‌ها از حق مرخصی محروم مانده‌ است.

این زندانی سیاسی ابتدا به‌اتهام «سب‌النبی و توهین به مقدسات» به اعدام محکوم شد. بعد‌ها این حکم توسط دیوان عالی کشور نقض شد. عربی پس از اعاده دادرسی و نقض حکم، به 7 سال و نیم زندان محکوم شد؛ اما دوباره در مهر 98 به غیر از محکومیت قبلی، در شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده، به 3 سال زندان و تبعید به برازجان محکوم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم