.
.
.

کرونا در ایران؛ ادامه مخالفت با درخواست تعطیلی دو هفته‌ای

گفته می‌شود دو داروی «اکتمرا» و «تمزیوا»ی 800 هزار تومانی در ایران، اکنون بالای 15 میلیون تومان ‌فروخته می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رضا چمن، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود گفته است تنها راه موثر در مقابله با بحران کرونا در شرایط فعلی، تعطیلی مطلق چند هفته‌ای است. در صورتی‌که مقامات ایران همچنان با طرح تعطیلی کامل دو هفته‌ای در کشور مخالفت می‌کنند.

چمن، یک‌شنبه 17 مرداد، به خبرگزاری «ایسنا» گفته است: «کادر درمان و پزشکی با خستگی مفرط، در حال حاضر دچار فرسودگی شدند و این در حالی است که متاسفانه امروز شرایط بحرانی‌تر از هر زمان دیگری‌ست و از همین رو نیاز به اقدامات ویژه دارد.»

به گفته کادرهای درمان، اورژانس‌ها در آستانه فروپاشی قرار گرفته‌اند و معطلی‌های چندساعته در درمانگاه‌ها و نبود سرم نمکی شرایط را بحرانی کرده است. از سوی دیگر قیمت برخی داروها که گفته می‌شود برای درمان کرونا تاثیرگذار است نیز در سطح کشور کمیاب و قیمت آن از 800 هزارتومان به 15 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

در همین زمینه، کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر گفته‌ است این سازمان «با توجه به اعلام نیاز وزارت بهداشت برای واردات سرم اقدام» خواهد کرد.

نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران نیز گفت در حال حاضر 25 هزار مراجعه سرپایی به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی دارند و این میزان فارغ از تعدادی است که به مطب‌ها مراجعه می‌کنند.

محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستاری کشور به کمبود شدید پرستار در کشور اشاره کرده و گفته است: «بستری بیمارستان‌ها سه برابر ظرفیت است و در حال حاضر به ازای هر هزار نفر جمعیت کمتر از 1.5 پرستار داریم.»

علم‌الهدی: مراسم عزاداری در دهه اول محرم برگزار شود

احمد علم‌الهدی، نماینده علی خامنه‌ای در مشهد می‌گوید در دهه اول محرم عزاداری‌های مذهبی برگزار شوند.

نماینده علی‌ خامنه‌ای مخالفان برگزاری مراسم مذهبی را به «عملیات روانی» علیه هیئت های مذهبی متهم کرده است.

مخالفت با تعطیلی دو هفته‌ای

به‌رغم افزایش کرونا در کشور و هشدار کارشناسان، مقامات ایران همچنان با تعطیلی دو هفته‌ای کشور مخالفت می‌کنند. گفته شده قرارگاه کرونا که زیر نظر وزارت کشور فعالیت می‌کند از مخالفان سرسخت این طرح است.

مطابق آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، تا این لحظه، کرونا جان بیش از 93 هزار ایرانی را گرفته است. هرچند که به اعتقاد کارشناسان، رقم واقعی، چندبرابر آمار رسمی است.

رسانه‌های ایران در آستانه شروع مراسم ماه محرم از کاهش ابتلایان بیماران کرونایی در کشور خبر می‌دهند درحالیکه به اعتقاد کارشناسان، این اقدام حکومت اقدامی سیاسی برای برگزاری مراسم‌های مذهبی ماه‌های محرم و صفر است.

وضعیت در خوزستان بحرانی است

در خوزستان وضعیت کرونا به شدت بحرانی گزارش شده است. محمد علوی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفته است در هفته گذشته میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در این استان 77 درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، ساسان قربانی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آبادان نیز از آماده سازی بیمارستان صحرایی به دلیل بالا رفتن میزان بیماران مبتلا به کرونا خبر داد.
قربانی گفت روزانه 500 تا 600 بیمار مثبت قطعی مبتلا به کرونا در منطقه جنوب غرب خوزستان شناسایی می‌شوند.

به‌رغم انتشار اخبار نگران‌کننده در ایران، مقامات این کشور می‌گویند هنوز به قله پیک پنجم نرسیده‌اند.

استان‌های گلستان، ایلام، هرمزگان، خوزستان، بوشهر، گیلان، مازندران، سیستان و بلوچستان و فارس همچنان در وضعیت قرمز هستند. متخصصان حوزه سلامت و بهداشت، کشور را در آستانه فروپاشی سلامت می‌دانند.

به گفته مقامات بهداشتی جمهوری اسلامی، ایران بدترین شرایط کرونایی را از آغاز شروع بحران کرونا در کشور می‌گذراند. متخصصان حوزه سلامت و بهداشت با انتقاد به روند کند واکسیناسیون در ایران می‌گویند تا زمانی که ایمنی جمعی حاصل از واکسیناسیون به بالای 70 درصد در جامعه نرسد احتمال ابتلای افراد واکسینه شده به ویروس دلتا نیز افزایش پیدا می‌کند.

به اعتقاد کارشناسان، توزیع واکسن بهتر و نهایتا افزایش سرعت واکسیناسیون می‌تواند در کنترل شیوع بیماری کرونا تاثیرگذار باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم