.
.
.

جنگل‌های ارسباران در ایران برای سومین روز همچنان در آتش می‌سوزند

یونسکو 72هزار و 460 هکتار از جنگل‌های ارسباران را به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنگل‌های ارسباران (قره‌داغ) در شمال غرب ایران از عصر پنجشنبه 14 مرداد، دوباره طعمه حریق شدند. گزارش‌ها حاکی است که این آتش‌سوزی بخش‌های وسیعی از مراتع و جنگل‌های محدوده روستاهای «قاسم کندی» و «کیارق» در شهرستان «کلیبر» را فرا گرفته است.

با ادامه آتش‌سوزی، محمدباقر هنربر، مدیرکل بحران آذربایجان شرقی، شنبه 16مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایرنا» گفته است که فرمانداری کلیبر از وزارت دفاع برای اعزام بالگردهای بسکت‌دار برای مهار آتش‌سوزی گسترده جنگل‌های کلیبر درخواست کمک کرده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: «هیچ کدام از دو بالگردی که وزارت دفاع به منطقه فرستاد کارایی نداشتند چون سبد حمل آب و اطفای حریق‌شان کار نمی‌کرد.»

حسین حاتمی، نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس ایران نیز گفته است که آتش‌سوزی دوباره در منطقه ارسباران را پیگیری می‌کند. او با اشاره به پیگیری‌اش در خصوص اعزام بالگردهای بدون امکانات وزارت دفاع به «ایسنا» گفته است: «درصورت احراز کم کاری تیم اطفای هوایی، شخص وزیر باید پاسخگو باشد.»

از سویی، پرویز یاری، روزنامه‌نگار در گفت‌وگوی اختصاصی با «العربیه» گفت: «نکته‌ای که نگرانی‌ها را در آتش‌سوزی جنگل‌های قره‌داغ بیشتر می‌کند این است که در دو سال گذشته و در پی حمله آفت پروانه دم قهوه‌ای به قره‌داغ بسیاری از درختان خشک و یا بی برگ شدند. این معضل درختان را بیش از هر زمان دیگری در مقابل آتش‌سوزی آسیب پذیر کرد. در صورت عدم مداخله موثر برای اطفای حریق، ما شاهد یک فاجعه بی‌سابقه در جنگل‌های قره‌داغ خواهیم بود که به عنوان یکی از زیستگاه کره شناخته شده و منطقه‌ای بسیار منحصر به فرد است.»

یاری در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید «این اولین‌بار نیست که در این منطقه شاهد آتش‌سوزی‌های گسترده هستیم و سالانه صدها هکتار از جنگل‌های قره‌داغ دچار حریق می‌شوند، با این حال، سال‌های طولانی است که فعالان محیط زیست و حتی مسئولین بومی آن منطقه خواستار راه‌اندازی پایگاه دائمی اطفا حریق‌اند اما در این سال‌ها هیچ‌وقت به این خواسته و مطالبه توجه نشده است.»

مقامات ایران می‌گویند آتش‌سوزی در کنترل آن‌هاست اما «نصر نیوز» شب گذشته 15 مرداد گزارش داده که نیروهای امدادی با بیل در حال اطفای حریق هستند.

ادامه این آتش‌سوزی‌ها در ایران با اعتراض کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه شده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند ایران برای اطفای حریق جنگل‌های ترکیه هواپیمای آتش‌نشان ارسال می‌کند اما در حل بحران موجود در کشور ناتوان است.

جنگل‌های ارسباران (قره‌داغ) در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. این منطقه به‌لحاظ تنوع جانوری و گیاهی منحصربه‌فرد است. 15 تا 20 درصد از مجموع گونه‌های گیاهی شناخته‌ شده‌ ایران در جنگل ارسباران قرار دارند.

یونسکو 72هزار و 460 هکتار از جنگل‌های ارسباران را به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم