.
.
.

اتحادیه اروپا: مذاکرات هسته‌ای وین احتمالا در ماه سپتامبر از سر گرفته شود

دور هفتم مذاکرات وین بنا به درخواست ایران و تا روی کار آمدن دولت جدید در این کشور، به تعویق افتاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام ارشد در اتحادیه اروپا از آمادگی ایران برای ادامه مذاکرات درباره توافق هسته‌ای خبر داد. این مقام اروپایی گفت که احتمالا دور هفتم از مذاکرات وین میان ایران و قدرت‌های جهانی در اوایل سپتامبر از سرگرفته شود.

این در حالی است که انریکه مورا، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در پرونده هسته‌ای ایران اخیرا و به‌رغم انتقادهای گسترده فعالان سیاسی و حقوق بشری در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران حضور یافته است.

در همین راستا به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مقام ارشد اروپایی گفته که «انریکه مورا به نمایندگی از جوزپ بورل، وزیر خارجه اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام که در سال 2015 درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران امضا شده، به تهران رفته است.»

گفت‌وگوی مورا و عبداللهیان

این مسئول اروپایی افزود که «انریکه مورا درخواست مذاکره درباره برجام را کرده بود که از طرف ایران، حسین امیر عبداللهیان با گفت‌وگو کرده است.» عبداللهیان احتمالا به عنوان وزیر خارجه جدید ایران معرفی شود.

این مقام اروپایی توضیح داد که «این گفت‌وگوها بسیار مفید بوده زیرا که به انریکه مورا فرصتی داد تا پیام‌هایی را به تهران برساند و به ویژه نگرانی‌ها طی هفته‌های اخیر درباره برنامه هسته‌ای ایران را به مقامات این کشور ابلاغ کند.»

این مقام اروپایی همچنین افزود که «مورا پس از ترک تهران، ایالات متحده آمریکا را از محتوای گفت‌وگوهای خود با ایران مطلع ساخته است»

این منبع اروپایی ادامه داد که «ایرانی‌ها با استناد به متنی که بر مبنای آن مذاکرات را در 30 ژوئن به تعلیق درآورده‌اند به او (انریکه مورا) ابلاغ کرده‌اند که در صددند به زودی مذاکرات وین را از سر گیرند.»

این مقام اروپایی ضمن اشاره به آمادگی ایران برای بازگشت به مذاکرات وین گفت« اما آنها مذاکره را تنها برای مذاکره نمی‌خواهند. آنها به دنبال توافق و موفقیتی هستند.»

این مقام ارشد اروپایی توضیح داد که «ایران باید در ابتدا دولت تشکیل دهد و وزیر خارجه جدیدش را معرفی کند و پس از آن تیم مذاکره کنندگان‌ خود در وین را تعیین کند.» او همچنین گفت که «طرف ایرانی به هیچ‌ تغییری در مواضع این کشور اشاره نکرده‌اند. اما نگرانی‌های تهران همانی است که مذاکره‌کنندگان‌ آن مطرح کرده بودند.»

انتقاد اسرائیل از سفر نماینده اروپا به تهران

سفر انریکه مورا به تهران در بحبوحه حمله پهپادی ایران به نفتکش اسرائیلی «میرسر استریت» در دریای عمان در معرض انتقادهای شدیدی قرار گرفته است. واشینگتن ایران را به انجام این حمله متهم کرد.

اسرائیل به شدت سفر انریکه مورا به تهران را مورد انتقاد قرار داده و پیش از آن نیز خواستار لغو این سفر رسمی شده بود.

در واکنش به این انتقادات مذاکره کننده ارشد اروپایی پاسخ داد که «اتحادیه اروپا این حمله را محکوم کرده و در حال رایزنی برای صدور بیانیه جوزپ بورل به نام 27 کشور اروپایی است».

او همچنین افزود که «اولویت با پایان دادن به فعالیت‌های هسته‌ای ایران است. زمانی که به این مشکل رسیدگی شود به دیگر مشکلات که ایران مطرح می‌کند پرداخته می‌شود.»

از سویی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران پنج‌شنبه بعد از ادای سوگند قانون اساسی تاکید کرد که از گام‌های دیپلماتیک با هدف برداشتن تحریم‌های آمریکایی از کشورش حمایت می‌کند، اما در عین حال تشدید کرد که تهران تحت هیچ فشاری از «حقوقش» صرف‌نظر نخواهد کرد.

شایان ذکر است که مذاکرات هسته‌ای میان قدرت‌های جهانی و ایران که به سرپرستی اتحادیه اروپا و مشارکت غیر مستقیم ایالات متحده آمریکا، آوریل گذشته در وین، پایتخت اتریش، آغاز شد و پس از انجام 6 دور از مذاکرات به نتیجه‌ای برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» نرسید.

قرار بود دور هفتم مذاکرات وین اوایل ماه ژوئیه گذشته برگزار شود اما یک روز پس از اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، بنا به درخواست ایران و تا روی کار آمدن دولت جدید در این کشور به تعویق افتاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم