.
.
.

واکنش ایران به تهدیدهای اسرائیل و افزایش تنش لفظی دو کشور

اسرائیل، جمهوری اسلامی را عامل حمله پهپادی به نفتکش مرسر استریت اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سخنان مقامات اسرائیلی که گفته بودند «آماده حمله به ایران» هستند، اظهار داشت که هرگونه اقدام احمقانه علیه ایران، با پاسخی قاطع مواجه خواهد شد.

خطیب زاده، شامگاه پنج شنبه 15 مرداد در صفحه توییتر خود نوشت که این رفتار اسرائیل ناشی از حمایت غرب است.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل پنج‌شنبه از آمادگی کشورش برای حمله به ایران سخن گفته بود.

گانتز با بیان این‌که حکومت ایران «تهدیدی علیه اسرائیل، خاورمیانه و همه جهان» است از آمادگی کشورش برای حمله به ایران خبر داد.

او در گفت‌وگو با وبگاه «وای نت» گفت: «ایران در تلاش است که اسرائیل را همزمان در چندین جبهه به چالش بکشد به‌‌همین دلیل توانایی‌هایش در لبنان و غزه را تقویت می‌کند، به تشکیل گروه‌های شبه‌نظامی در عراق و سوریه اقدام می‌کند و از حوثی‌ها در یمن پشتیبانی می‌کند.»

وزیر دفاع اسرائیل همچنین ضمن تاکید بر ضرورت ارتقای توانمندی‌های اسرائیل برای مقابله با چالشها و تهدیدهای همزمان ایران در جبهه‌های متعدد، اظهار داشت که دنیا باید از نیروی نظامی برای متوقف کردن تهدید ایران استفاده کند.

در پی حمله پهپادی به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» در دریای عرب و تلاش برای ربایش کشتی «اسفلت پرنسس» در دریای عمان، اسرائیل و دیگر کشورهای غربی ایران را به واکنش نظامی تهدید کردند.

حمایت واشینگتن

در همین رابطه، جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید شامگاه پنج‌شنبه اعلام کرد که ایالات متحده از حق اسرائیل در دفاع از خود برابر ایران حمایت می‌کند.

ساکی در گفت‌وگو با «العربیه» گفت که جامعه جهانی از رفتار تنش‌زای ایران نگران است.

از سویی، ابراهیم رئیسی، رئيس‌جمهوری جدید ایران که پنج‌شنبه مراسم تحلیف او در پارلمان این کشور برگزار شد در سخنرانی خود تاکید کرد که جمهوری اسلامی به رویکرد خود در حمایت از سوریه و غزه در برابر اسرائیل ادامه می‌دهد.

در واکنش به این اظهارات رئیسی، گلعاد اردان، سفیر اسرائیل در آمریکا و سازمان ملل متحد، تاکید کرد که رئیسی، باعث تشدید خشونت‌ها و بی‌ثباتی هر چه بیشتر در منطقه خواهد شد.

مجازات ایران

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا هم پنج‌شنبه ضمن تاکید این‌که حمله ایران به نفتکش «میرسر استریت» بی‌پاسخ نخواهد ماند، گفت کشورش متعهد شده تا ایران را به خاطر اقدامات بی‌ثبات کننده و تهدیدآمیز آن علیه کشتیرانی بین‌المللی مجازات کند.

راب همچنین گفت که کشورش به حمله ایران به نفتکش اسرائیلی در دریای عرب «پاسخی هماهنگ» خواهد داد.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران نیز در واکنش به تهدیدهای آمریکا و اروپا در پاسخ به حمله نیروهای ایرانی به نفتکش‌ها در دریای عرب، گفت: «برای هر سناریویی آمادگی داریم. قدرت دفاعی و تهاجمی ما برای واکنش‌های سخت آماده است.»

قرار است جمعه 15 مرداد، شورای امنیت سازمان ملل بنا به درخواست بریتانیا برای رسیدگی به موضوع حمله پهپادی ایران به نفتکش اسرائیلی تشکیل جلسه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم