.
.
.

افزایش شیوع کرونا و خطر فروپاشی سامانه بهداشت و درمان در خوزستان

کمبود واکسن و امکانات بهداشتی درمانی در سایه سوء مدیریت، نابسامانی‌های اقتصادی و سیاسی ایران به تشدید شیوع کرونا در این کشور منجر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می‌گوید روند افزایشی بیماران کرونایی با چنان سرعتی پیش می‌رود که در فاصله کمتر از سه هفته از آغاز پیک جدید، خوزستان به مرحله بحران تخت بستری رسیده است.

دکتر عرفان مردانی، در گفتگو با «خبرگزاری فارس» در خصوص وضعیت بحرانی کرونا در استان خوزستان در جنوب غرب ایران، گفت:«متاسفانه باز هم کادر درمان تنها مانده و هیچ کمکی نمی‌رسد، اگر به سرعت تمام ظرفیت‌ها به میدان نیاید خاکریز درمان به زودی از هم می‌پاشد.»

از سویی شکرالله سلمان زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان ضمن ابراز نگرانی از سرعت بالای انتشار بیماری کرونا در این منطقه، گفته است:«اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند و شهرها تعطیل نشوند فاجعه اتفاق خواهد افتاد.»

سلمان زاده گفته است در 24 ساعت گذشته 501 مورد جدید مثبت قطعی ابتلا به کووید-19 در خوزستان گزارش شده که از این تعداد 283 نفر مربوط به آبادان(عبادان)، 138 نفر از خرمشهر(محمره) و 80 بیمار نیز از شادگان(فلاحیه) هستند. هر چند که به اعتقاد کارشناسان، آمار واقعی مبتلایان بیشتر از این ارقام است.

درخواست احداث بیمارستان صحرایی در آبادان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان با اشاره به افزایش بیماران کرونایی و تکمیل شدن ظرفیت بیمارستان طالقانی این شهر گفته که درخواست احداث بیمارستان صحرایی در آبادان را داده است.

مطابق گزارش‌ها، بیشتر شهرهای استان خوزستان به دلیل کمبود امکانات بیمارستانی، افزایش بی‌سابقه بیماران کرونایی و کمبود کادر درمان، از آمادگی لازم برای رویارویی با موج جدید کرونا برخوردار نیستند.

در خوزستان که اغلب شهرهای آن از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز و نارنجی است پلیس محدودیت تردد در ورودی و خروجی شهرها اعمال و جریمه‌های مالی تعیین کرده است.

روند کند واکسیناسیون و گسترش شیوع کرونا

هر چند مطابق آمارهای رسمی تاکنون حدود 85 درصد افراد 60 تا 69 سال خوزستان واکسینه شده‌اند اما به گفته کارشناسان نبود واکسن فعال ضد کرونا و همچنین روند کند واکسیناسیون به تشدید شیوع کرونا به ویژه سویه دلتای جهش‌یافته آن منجر شده است.

کمبود واکسن و امکانات بهداشتی درمانی در سایه سوء مدیریت، نابسامانی‌های اقتصادی و سیاسی در ایران در غیاب واکسن‌های مناسب و تحریم واکسن‌های خارجی از طرف علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روند واکسیناسیون را در ایران به شدت کند و شیوع کرونا در این کشور تشدید کرده است.

مقامات ایران هر از گاهی قول‌های واهی در زمینه واردات واکسن می‌دهند. اما در نبود امکان دسترسی به واکسن برخی شهروندان ایرانی که از وعده‌های مسئولان این کشور ناامید شده‌‌اند از ترس مبتلا شدن به کرونا برای دریافت واکسن، راهی کشورهای همسایه از جمله ارمنستان می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم