«عفو بین‌الملل» از اعدام مخفیانه یک کودک‌-مجرم در ایران خبر داد

حکم اعدام سجاد سنجری «مخفیانه» و بدون ملاقات با خانواده اجرا شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«عفو بین‌الملل»، با انتشار اطلاعیه‌ای خبر داد که حکم اعدام سجاد سنجری، کودک-مجرم، در زندان دیزل آباد کرمانشاه اجرا شد. او ده سال پیش در 15 سالگی، از بابت اتهام قتل بازداشت و در نهایت به اعدام محکوم شده بود.

بر اساس این گزارش، صبح دوشنبه، 11 مرداد 1400، حکم اعدام سنجری مخفیانه و بدون ملاقات با خانواده اجرا شده است.

سجاد سنجری در سال 1390، زمانی که تنها 15 سال داشت در یک درگیری، نوجوانی هم‌سن خودش را به قتل رساند. او سپس توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به اعدام محکوم شده بود.

بنا بر اعلام عفو بین‌الملل سنجری بارها اعلام کرده بود که مقتول «قصد تجاوز» به او را داشته و مدعی بوده که در دفاع از خود مرتکب قتل شده است.

دیانا الطحاوی معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل گفت: «با اعدام محرمانه سجاد سنجری، مقامات ایرانی بار دیگر بی‌رحمی مطلق سیستم قضایی خود را نشان دادند. استفاده از مجازات اعدام علیه افرادی که در زمان وقوع جرم زیر 18 سال سن داشته‌اند مطابق قوانین بین‌المللی مطلقا ممنوع است و به منزله حمله‌ای ظالمانه به حقوق کودکان است.»

الطحاوی با اشاره به اینکه «اعدام مخفیانه و بدون دیدار با خانواده، الگوی هشداردهنده‌ای از مقامات ایرانی است که به طور مخفیانه یا در کوتاه مدت اعدام را اجرا می‌کنند تا شانس مداخلات عمومی و خصوصی را [برای جلوگیری از اعدام] به حداقل برسانند» از مقامات ایران خواست که با اصلاح قانون، اعدام افرادی که در زمان وقوع جرم کمتر از 18 سال سن دارند را متوقف کند.

پیش از این، میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از نقض حقوق بشر در ایران انتقاد کرده و گفته بود: «در ایران بیش از 80 کودک-مجرم در نوبت اعدام هستند». به‌‌دنبال این انتقاد باشله، مجید تفرشی معاون امور بین‌الملل «ستاد حقوق بشر» قوه قضاییه ایران گفته بود ایران در سال، سه تا چهار بار مجرمانی را که زیر سن قانونی مرتکب جرم شده‌اند اعدام می‌کند. تفرشی گفته بود اعدام کودک مجرمان به معنای «نقض حقوق بشر» نیست.

بنا به آمار سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی، ایران با توجه به سرانه جمعیتی رتبه نخست در اعدام «مجرمان» را در دنیا دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم