فرمانده ارتش بریتانیا: ایران خطای بزرگی مرتکب شده و باید به آن پاسخ بدهیم

شورای امنیت سازمان جمعه درباره حمله پهپادی ایران به نفتکش اسرائیلی تشکیل جلسه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرمانده نیروهای مسلح بریتانیا گفت که بریتانیا باید به حمله پهپادی ایران به کشتی میرسر استریت پاسخ دهد تا مانع از حملات بیشتر آن در منطقه خلیج شود.

ژنرال نیک کارتر، فرمانده نیروهای مسلح بریتانیا در گفت‌وگو با برنامه «تودی» در شبکه 4 بی بی سی گفت: «اصولا چیزی که باید انجام دهیم پاسخ به ایران به خاطر رفتار متهورانه آن است.»

این مقام نظامی بریتانیا افزود:« آنها در حمله هفته گذشته به کشتی میرسر استریت مرتکب خطای بزرگی شدند، چرا که این اقدام آنها به میزان زیادی به بین‌المللی شدن وضعیت در خلیج منجر شد.»

او همچنین افزود:«در نهایت ما باید اقدام بازدارنده‌ای اتخاذ کینم، چرا که این گونه رفتار است که باعث تنش‌افزایی می‌شود. این به آسانی ممکن است به سوء ارزیابی منجر شده و تبعات بسیار فاجعه‌باری را برای همه ملت‌های خلیج و جامعه بین‌المللی به همراه داشته باشد.»

کارتر در گفت‌وگو با این برنامه درباره حمله پنج‌شنبه گذشته ایران به نفتکش اسرائیلی میرسر استریت اشاره کرد که به‌نظر می‌رسد با استفاده از پهپاد انجام شده است. طی این حمله پهپادی به نفتکش اسرائیلی یک نگهبان بریتانیایی و کاپیتان رومانیایی کشته شدند.

در پی حمله پهپادی ایران به نفتکش اسرائیلی حامل پرچم لیبریا در دریای عمان، کشورهای بریتانیا، رومانی و لیبریا سه‌شنبه درباره این اقدام ایران به شورای امنیت سازمان ملل شکایت بردند.

بنا به دعوت بریتانیا که طرح دادن پاسخ بین‌المللی به حمله ایران را رهبری می‌کند، قرار است شورای امنیت برای بررسی این پروند جمعه آینده تشکیل جلسه دهد.

همچنین اظهارات این ژنرال بریتانیایی همزمان با آن مطرح می‌شود که ایران سه‌شنبه به ربودن نفتکش «آسفالت پرنسس» در مقابل سواحل بندر الفجیره، امارات عربی متحده متهم شده است.

به گفته نیروهای دریایی بریتانیا ربایندگان صبح چهارشنبه این نفتکش ربوده شده را ترک کرده‌اند.

از سویی حسین سلامی، فرمانده کل سپاه در واکنش به تهدیدهای آمریکا و اروپا در پاسخ به حمله نیروهای ایرانی به نفتکش‌ها در دریای عمان، گفت:«برای هر سناریویی آمادگی داریم. قدرت دفاعی و تهاجمی ما برای واکنش‌های سخت آماده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم