روزنامه کیهان: در دوره رئیسی تعلق خاطری به برجام نیست

ایران در آستانه مراسم تحلیف رئیسی، نفتکش‌ها و هواپیماهای سرنشین‌دار را تهدید به حمله کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روزنامه «کیهان»، در آستانه مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس‌جمهوری جدید ایران، در یادداشتی، برجام را توافقی دست و پاگیر توصیف کرد و تاکید داشت که تهران علاقه‌ای به این توافق ندارد.

کیهان، پنج‌شنبه، 14 مرداد، با توصیف حسن روحانی، رئیس دولت یازدهم و دوازدهم به «سرمایه راهبردی» غرب، در رابطه با «برجام» نوشت: «جمهوری اسلامی پس از شش سال تجربه تلخ، تعلق‌خاطری به برجام ندارد و برجام در مقابل روند پیشرفت ایران چه قدر دست و پاگیر بوده است.»

ایالات متحده اردیبهشت 97 از توافق هسته‌ای خارج شد و متعاقب آن تحریم‌های سنگینی علیه ایران اعمال کرد. ایران نیز به تدریج تمام تعهدات خود در این توافق را کنار گذاشت و عملا از برجام خارج شد.

پس از پیروزی جو‌ بایدن به ریاست جمهوری آمریکا، مذاکرات اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی با حضور غیر مستقیم ایالات متحده از اواسط فروردین امسال در وین آغاز شد اما پس از 6 دور مذاکرات هیچ توافقی برای احیای برجام صورت نگرفت.

«روحانی عامل غرب بود»

کیهان همچنین با انتقاد از مواضع حسن روحانی، که «مجلس» را مانع رسیدن توافق در مذاکرات اتمی وین دانسته بود، نوشت: «شخص روحانی با کج کارکردی‌اش و کشاندن مواجهه به داخل ایران، برای غرب یک “سرمایه راهبردی” بی‌نظیر در این هشت سال محسوب می‌شد. او در همین چند ماه آخر، آمریکای عهدشکن را که حاضر نیست به تعهداتش برگردد، بارها تبرئه کرد و نهادهای داخلی را مانع توافق معرفی کرد.»

روحانی بارها اعلام کرده بود که مجلس ایران با تصویب طرح «اقدام راهبردی» مانع رسیدن توافق دولتش با قدرت‌های جهانی در مذاکرات وین شد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی نیز اعلام کرده بود که شورای عالی امنیت ملی ایران پیش‌نویس توافق مذاکرات اتمی وین با کشورهای 1+4 و آمریکا را رد کرده و در روند توافق با غرب ممانعت ایجاد کرد.

«مرسر استریت»

کیهان همچنین با اشاره به هدف قرار گرفتن 12 نفتکش ایرانی توسط اسرائیل، نوشت: «این پنجمین کشتی آسیب دیده اسرائیل در منطقه است و هنوز با تعداد 12 کشتی آسیب دیده ایران، هفت فروند فاصله دارد.»

نفتکش مرسر استریت که با پرچم لیبریا حرکت می‌کرد و در مالکیت یک شرکت اسرائیلی است، هفتم مرداد در دریای عرب مورد حمله پهپادی قرار گرفت دو پرسنل آن که تبعه بریتانیا و رومانی بودند، کشته شدند.

اسرائیل، آمریکا و بریتانیا، جمهوری اسلامی را مسئول این حمله دانستند و ایران را به واکنش هماهنگ و سخت تهدید کردند.

تهدید بازار نفت و هواپیماهای سرنشین‌دار

روزنامه کیهان همچنین بازار نفت و پرواز هواپیماهای سرنشین دار را ابزارهای تهدید دولت جدید در ایران برشمرد و اعلام کرد: «ایران دیگر به شکل یکطرفه به بازار تامین نفت غرب آرامش نخواهد داد. این بار اگر پرنده متجاوزی هدف قرار گیرد، هواپیمای بدون سرنشین نخواهد بود.»

ایران در خرداد 98 یک فروند پهپاد «گلوبال هاوک» آمریکایی را در تنگه هرمز ساقط کرد و مدعی شد این پهپاد وارد حریم هوایی این کشور شده است.

امروز مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی در مجلس ایران برگزار می‌شود و او به عنوان هشتمین رئیس‌جمهوری ایران برای چهار سال آینده سکان دولت را در دست خواهد گرفت.

رئیسی در اولین نشست خبری پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران گفته بود که با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار نخواهد کرد و می‌کوشد رابطه اقتصاد ایران با برجام را قطع کند.

او دوازدهم مرداد در مراسم تنفیذش توسط رهبر جمهوری اسلامی هم درباره مذاکرات اتمی گفت که «ما به دنبال رفع تحریم‌ها خواهیم بود ولی سفره مردم را به بیگانگان گره نخواهیم زد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم