توافق بریتانیا و آمریکا برای متوقف‌ساختن رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران

وزیران خارجه بریتانیا و ایالات متحده آمریکا بر اتحاد خود در محکوم کردن حمله پهپادی ایران به نفتکش اسرائیلی در دریای عمان تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا چهارشنبه، 4 اوت، گفت که لندن و واشینگتن در محکومیت حمله اخیر ایران به نفتکش میرسر استریت در دریای عمان موضعی «متحد» دارند.

راب در توییتی نوشت که با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا درباره ضرورت توقف «رفتار بی‌ثبات کننده ایران» تلفنی گفت‌وگو کرده است. او افزود:« به همکاری برای محافظت از امنیت و صلح بین‌المللی ادامه می‌دهیم.»

او همچنین تاکید کرد که بریتانیا درباره حمله ایران به نفتکش «میرسر استریت» نامه‌ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل ارسال کرده است.

گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا

از سویی ند پرايس، سخنگوى وزارت خارجه آمريكا چهارشنبه، در پاسخ به سوال خبرنگار العربيه درباره ماهيت اقدام مشترك واشينگتن و لندن در واكنش به حمله ايران به نفتكش اسرائیلی در درياى عمان، گفت:«وزير خارجه بلینکن امروز فرصتی پیدا کرد تا با وزیر خارجه بریتانیا، راب، صحبت کند و آنان در مورد تلاش‌های مداوم برای پاسخ هماهنگ به حمله ایران علیه نفتکش «مرسر استریت» صحبت کردند، که ما گفته‌ایم این یک کشتی تجاری است که به طور مسالمت آمیز از آبهای بین‌المللی عبور می‌کرد. وزیر امور خارجه درباره این حمله ایران، که بریتانیا یکی از اتباع خود به همراه کاپیتان رومانیایی را در این حمله نفرت‌انگیز از دست داده، مجددا تسلیت گفت.»

نفتکش میرسر استریت
نفتکش میرسر استریت

پرایس در ادامه گفت؛ «ما در حال هماهنگی بسیار نزدیک با متحدان بریتانیایی و شرکای رومانیایی‌ خود و همچنین جامعه بین‌المللی برای پاسخ گسترده‌تر هستیم. ما در حال رایزنی نزدیک با آنها در مورد مراحل دیپلماتیک بعدی هستیم. از هماهنگی با شرکای بین‌المللی خود برای حفاظت از امنیت دریایی و آزادی دریانوردی در برابر تهدیدهای ایران استقبال می‌کنیم. من می‌توانم بگویم که ما همچنین از درخواست بریتانیا برای اقدام شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران در محکومیت حمله به مرسر استریت که منجر به مرگ یک شهروند بریتانیایی و یک شهروند رومانی شد، حمایت می‌کنیم.»

«سعید آقاجانی» عامل حمله به نفتکش اسرائیلی

اتحاد در مواضع بریتانیا و آمریکا درباره پاسخ بین‌المللی به اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در حالی شکل گرفته است که بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیلی خطاب به شورای امنیت سازمان ملل متحد از «سعید آقاجانی»، مسئول یگان‌های پهپادی سپاه پاسداران ایران به عنوان عامل حمله به نفتکش «مرسر استریت» در دریای عمان نام برد.

وزیر دفاع اسرائیل چهارشنبه، گفت که به سفرای شورای امنیت سازمان ملل گفته است که سعید آقاجانی، مسئول یگان‌های پهپادی سپاه پاسداران ایران، عامل حمله به نفتکش «مرسر استریت» در دریای عمان است.

گانتز ضمن هشدار درباره این که ایران فقط 10 هفته تا دستیابی به مواد هسته‌ای قابل استفاده برای ساخت بمب اتم فاصله دارد، تاکید کرد که جهان باید برای حمایت از کشتیرانی بین‌المللی اقدام کند.

Asphalt Princess
Asphalt Princess

گانتز در توییتی نوشت «در گفت‌وگو با سفرای کشورهای عضو شورای امنیت از سعید آقاجانی به عنوان عامل حمله در دریای عمان نام بردم، و این که اسرائیل طی هفته گذشته از همه راه‌های سیاسی و امنیتی تحرکاتی را انجام داده تا جامعه بین‌المللی برای ایران حد بگذارد که رفتار خصمانه‌اش را متوقف کند.»

ادامه تهدیدهای ایران

از سویی حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران چهارشنبه، در واکنش به تهدیدهای آمریکا و اروپا در پاسخ به حمله نیروهای ایرانی به نفتکش‌ها در دریای عمان گفت: «برای هر سناریویی آمادگی داریم. قدرت دفاعی و تهاجمی ما برای واکنش‌های سخت آماده است.»

نجات نفتکش ربوده شده

در ادامه اقدامات بی‌ثبات کننده ایران و تهدیدهای آن علیه تجارت و کشتیرانی بین‌المللی سه‌شنبه 3 اوت نیز نفتکش «آسفالت پرنسس» در مقابل سواحل بندر الفجیره، امارات عربی متحده توسط نیروهای ایران ربوده شد. به گفته نیروهای دریایی بریتانیا ربایندگان صبح چهارشنبه این نفتکش ربوده شده را ترک کرده‌اند.

روزنامه «تایمز» بریتانیا، چهارشنبه، به نقل از منابعی در دولت این کشور، گفت که تلاش مسلحان ایرانی برای ربایش نفتکش «آسفالت پرنسس» با فرار آنها در پی رسیدن دو کشتی دیگر یکی آمریکایی و دیگری عمانی به مکان حادثه، پایان یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم