ناهید تقوی و مهران رئوف، دو شهروند دوتابعیتی به 10 سال حبس محکوم شدند

مصطفی نیلی از صدور حکم شش سال زندان تعزیری برای سمیه کارگر و بهاره سلیمانی خبر داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناهید تقوی و مهران رئوف، دو شهروند دوتابعیتی محبوس در زندان‌های ایران، به تحمل 10 سال حبس محکوم شدند.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، چهارشنبه 13 مرداد، در توییتی از محکوم شدن ناهید تقوی و مهران رئوف، به تحمل ده سال حبس تعزیری به اتهام «مشارکت در اداره گروه غیرقانونی» و هشت ماه به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» خبر داد.

شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ایمان افشاری، هر یک از این دو شهروند را از بابت اتهام «مشارکت در اداره گروه غیرقانونی» به ده‌سال و از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به هشت‌ماه زندان تعزیری محکوم کرده است.

مصطفی نیلی در ادامه از صدور حکم شش سال زندان تعزیری برای سمیه کارگر و بهاره سلیمانی به اتهام «مشارکت در اداره گروه غیرقانونی» خبر داده است.

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این افراد، چهارشنبه 8 اردیبهشت‌ امسال در شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری و دومین جلسه دادگاه در تاریخ 23 خرداد، در این شعبه برگزار شده بود.

ناهید تقوی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آلمانی و مهندس معماری بازنشسته است. او 25 مهر سال گذشته بازداشت و در 26 اسفند 99 با اتمام مراحل بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به بند زنان اوین منتقل شد.

مهران رئوف، دیگر شهروند دو تابعیتی ایرانی- بریتانیایی در این پرونده است که در مهر 99، همزمان با چندین فعال کارگری دیگر در کافه‌ای در تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. او از آن زمان در زندان اوین به سر می‌برد.

پیشتر روزنامه «گاردین» نوشته بود که حکومت ایران قصد دارد با برگزاری دادگاه این متهمان در جریان مذاکرات هسته‌ای وین، فشارهای خود را در گفت‌وگوها افزایش دهد.

در حال حاضر، دهها شهروند با تابعیت غیر ایرانی و دو تابعیتی در ایران زندانی هستند. فعالان و سازمان‌های حقوق بشری اقدامات ایران در بازداشت و صدور احکام سنگین علیه این افراد را باج‌گیری، چانه‌زنی و کسب امتیاز در معاملات اقتصادی و بده‌ بستان‌های سیاسی با کشورهای غربی می‌دانند. اما رژیم ایران بازداشتها و یا همان گروگان‌گیری‌های‌ با انگیزه سیاسی را رد کرده و می‌گوید این افراد به اتهام‌ «جاسوسی» و «همکاری با دولتهای متخاصم» بازداشت و محکوم شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size