.
.
.

نور نیوز: طرح تبادل 4 زندانی با آمریکا از دستور کار ایران خارج شد

چندین زندانی ایرانی و آمریکایی در پی مذاکرات ظریف و کری، وزاری خارجه وقت دو کشور مبادله شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«نور نیوز»، وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که ایران قبلا با «اهداف حقوق بشری» حاضر به «تبادل‌ موردی» زندانیان با آمریکا شده است اما با «عهدشکنی» دولت بایدن، «موضوع تبادل به شکل کنونی را از دستور کار خارج کرده است».

پایگاه خبری «نور نیوز» در گزارش خود نوشت، «در اواخر دوره ریاست جمهوری باراک اوباما فارغ از روند مذاکرات هسته‌ای، مذاکراتی میان ایران و آمریکا در خصوص تبادل زندانیان دو طرف شکل گرفت که نهایتا منجر به آزادی 4 زندانی دو تابعیتی ایرانی آمریکایی و 7 زندانی ایرانی شد.»

در ادامه این گزارش آمده است که کاخ سفید در آن زمان، علاوه بر این، «حکم استرداد 11 ایرانی دیگر را که در موضوع دور زدن تحریم‌ها فعال بودند نیز لغو و طلب 1.7 میلیارد دلاری ایران بابت پرونده قدیمی خریدهای تسلیحاتی موسوم به «اف‌ام‌اس» را نقدا پرداخت کرد.»

بر اساس این گزارش، بنا بر این بوده است که «پس از آزادی 4 زندانی ایران در برابر 4 زندانی آمریکایی، 7 میلیارد دلار از منابع مالی ایران نیز آزاد شود، اما مقامات آمریکا اعلام کردند که این معامله نیز منوط به موفقیت مذاکرات برجام است» به همین دلیل جمهوری اسلامی دیگر تمایلی به پیگیری مبادله زندانیان ندارد.

باقر و سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی، چهار زندانی سیاسی محبوس در ایران هستند که دولت ایران می‌گوید در قبال آزادی چهار نفر از ایرانیانی که در دور زدن تحریم‌ها نقش داشته‌ و در آمریکا بازداشت شده‌اند و در قبال دریافت 7 میلیارد دلار آنها را آزاد می‌کند.

وب‌سایت نور نیوز در ادامه گزارش خود نوشته است که «مذاکراتی مشابه» درباره تبادل نازنین زاغری در «در قبال پرداخت بدهی‌های ایران در پرونده خریدهای تسلیحاتی» نیز در جریان بوده ولی تبادل زندانی با این کشور نیز متوقف شده است.

به محض انتشار این خبر، مقامات ایران و آمریکا وجود چنین توافقی را تکذیب کردند.

جمهوری اسلامی سابقه طولانی در بازداشت شهروندان دو تابعیتی در طول چهار دهه از گذشته در کارنامه خود دارد. حکومت بیشتر شهروندان دوتابعیتی و یا خارجی را به «جاسوسی» متهم می‌کند. به گفته منتقدان، این اقدام حکومت خصوصا بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا و شکست برجام، به‌نوعی تبدیل به عادت شده و با گروگان‌گیری شهروندان خارجی و دوتابعیتی برای کشور ارز آوری می‌کند.