.
.
.

سخنگوی دولت روحانی: مسیری که رفتیم اشتباه نبود

ربیعی:‌ تحریم باعث بهم ‌خوردن تعادل‌ قیمت بسیاری از کالاها در بازار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی، در آخرین نشست خبری مدعی شد مسیری که دولت روحانی در طول این سال‌ها طی کرده اشتباه نبوده است.

ربیعی، امروز دوشنبه، 11 مردادماه 1400، تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا را ازعوامل عدم تعادل قیمت بسیاری از کالاهای بازار دانسته و تورم و کاهش ارزش پول ملی را نتیجه تحریم‌های بی‌سابقه و وحشتناک خوانده است.

ربیعی گفت که دولت یازدهم و دوازدهم به شکل تصادفی و ناخواسته با سونامی زیاده‌روی‌ها و افراط‌گری‌های متعددی مواجه شده است که نه فقط ایران بلکه کم‌وبیش همه جهان را شوکه کردند.

دولت روحانی در حالی ساختمان ریاست‌جمهوری را ترک می‌کند که رشد اقتصادی در دهه گذشته نزدیک به صفر گزارش شده و نرخ رسمی تورم در خرداد ماه جاری به 43 درصد رسیده است. این در حالی است که برخی گزارش‌ها، نرخ تورم را نزدیک به 50 درصد ارزیابی می‌کند.

علاوه بر مشکلات اقتصادی، حکومت ایران با نارضایتی گسترده نسبت به وضعیت بی‌آبی، بحران محیط زیستی، محدود کردن فضای مجازی، بیکاری و اعتراضات کم سابقه کارگری روبه رو است.

ربیعی در این نشست اعتراف کرد که در زمان تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا، درآمدهای ارزی کشور بیش از صد میلیارد دلار نبوده است.

او با بیان اینکه قضاوت در مورد دولت‌های یازدهم و دوازدهم، بدون دیدن «عوامل خارجی و موانع داخلی» و ارزیابی عملکردش، بدون تقسیم این مدت به دو دوره زمانی، تبیینی منصفانه و درست نخواهد بود گفت که دولت با دو پدیده «داعش» و ترامپ که هریک به‌تنهایی مظهر افراطی‌گری در جهان است، مواجه بود.

سخنگوی دولت در پایان نسبت به عملکرد صداوسیمای جمهوری اسلامی نیز انتقاد کرد و گفت «ظاهراً هنوز هم تحریم از نظر صداوسیما واقعیت ندارد و برنامه‌های اقتصادی که می‌سازد،‌ هیچ اثری از تحریم دیده نمی‌شود. صداوسیما همچنان به دولت یازدهم و دوازدهم بپردازد و نقدش کند تا بگذارد دولت سیزدهم در آرامش به‌کارها برسد.»

منتقدان، دولت روحانی را به ناتوانی در تنظیم بازار، گسترش فساد مالی، تحریم، سرکوب و کشتار گسترده معترضان در دی‌ماه 96 و آبان 98 و همچنین اعمال محدودیت‌های گسترده در عرصه اینترنت و نقض گسترده حقوق بشر متهم می‌کنند.

امروز رسماً آخرین روز کاری دولت دوازدهم حسن روحانی است. قرار است فردا سه‌شنبه 12 مرداد 1400 مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی برگزار شود.