.
.
.

زمینه‌سازی خامنه‌ای برای توجيه بر هم زدن مذاکرات؛ انتشار فیلم مجادله با رفسنجانى

مقامات غربی پیش‌بینی می‌کنند شانس دستیابی به توافق با دولت رئیسی کاهش می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

‌وب‌سایت علی‌خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، فیلمی آرشیوی از دیدار و گفت‌وگوی او با اکبر هاشمی‌رفسنجانی در حضور مسئولان ارشد نظام درباره مذاکره با آمریکا، منتشر کرده است. در این فیلم خامنه‌ای در جلسه محرمانه‌ای با اعضای مجمع تشخیص مصلحت، به رفسنجانی می‌گوید: «شما و روحانی فقط فواید مذاکره را گفتید ولی مضرات را نگفتید.»

به باور بسیاری از تحلیلگران انتشار این فیلم نوعی زمینه‌سازی از سوی خامنه‌ای برای پایان دادن به مذاکرات غیر مستقیم با آمریکا در وین است.

در این فیلم، خامنه‌ای خطاب به هاشمی‌رفسنجانی می‌گوید: «حسن روحانی (رئیس وقت مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت) یک چیزی تهیه کرد، دو تا قائمه که فواید و ضررهای مذاکره را آورده بود.»

هاشمی در پاسخ می‌گوید که بخش کوچک‌تری ضررها هم بود.

خامنه‌ای تاکید می‌کند: «ضررها تویش نبود، فقط منافع بود. آقای روحانی در یک ستونی ده پانزده مورد منافع را ذکر کردند، شما هم چند مورد اضافه کرده بودید به خط شریف خودتان.»

به نوشته وب‌سایت رسمی خامنه‌ای، این فیلم در فروردین سال 1391 طی جلسه‌ای در دیدار با اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام ثبت شده است. این وب‌سایت فیلم مربوطه را با عنوان «عبرت آیندگان» تنها سه روز مانده به روی کار آمدن دولت رئیسی منتشر کرده است.

محمدحسین صفارهرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم پس از انتشار این فیلم در گفت‌وگو با شبکه سوم تلویزیون ایران گفت که سخنان خامنه‌ای در واکنش به مصاحبه رفسنجانی با یک فصلنامه داخلی درباره ضرورت رابطه با آمریکا بوده است.

هرندی افزود که خامنه‌ای با گله‌مندی به رفسنجانی گفت که این چه حرف‌هایی است که این روزها درباره رابطه با آمریکا می‌زنید.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت اذعان کرد که این فیلم «محرمانه» بوده اما «شرایط جدید» باعث انتشار آن پس از 9 سال شده است.

خامنه‌ای چهارشنبه پیش در آخرین دیدار با دولت دوازدهم با اعلام این که آمریکا تضمینی به ایران برای عدم نقض توافق احتمالی احیای برجام در آینده نمی‌دهد، گفته بود: «در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد.» و «از این تجربه باید آیندگان استفاده کنند».

گفتنی است حدود یک سال پس از این نشست، صلاحیت هاشمی‌رفسنجانی برای انتخابات ریاست‌ جمهوری رد شد.

در ماه‌های نخستین به قدرت رسیدن روحانی گزارش شد مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا از ماه‌ها پیش و در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، به طور محرمانه آغاز شده و بعد به‌طور علنی ادامه یافت که نهایتا منجر به توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی شد.

روحانی در روزهای گذشته، در آخرین جلسه هیات دولت قبل از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی با اشاره به نقش رهبر جمهوری اسلامی در پرونده اتمی و مذاکرات برجام گفت: «طبق دستورات و چارچوبی که رهبری به طور علنی و خصوصی اعلام کرده بود می‌توانستیم تحریم‌ها را برداریم اما در جای دیگری گرفتار شدیم که الان جای بحثش نیست. اگر این اتفاق نیفتاده بود امروز در شرایط بهتری دولت را به اتمام می‌رساندیم.»

رئیس‌جمهوری ایران پیشتر مجلس را از طریق تصویب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» متهم کرد که مانع رسیدن توافق دولت او با کشورهای غربی برای احیای برجام شده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی نیز گفته بود که دولت به پیش‌نویس توافق با کشورهای حاضر در مذاکرات وین دست یافت اما «شورای عالی امنیت ملی» آن را رد کرد و باعث ادامه تحریم‌ها علیه ایران شد.

قرار است از روز دوازدهم مرداد دولت تندروی «ابراهیم رئیسی» در تهران بر سر کار بیاید.

رئیسی در اولین نشست با خبرنگاران پس از پیروزی در انتخابات گفت که با جو‌ بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار نخواهد کرد و می‌کوشد ارتباط «توافق هسته‌ای» با شرایط اقتصادی داخلی را قطع کند.

تاکنون 6 دور از مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیر مستقیم آمریکا با هدف بازگشت همزمان تهران و واشینگتن به برجام برگزار شده اما به‌دلیل اختلافاتی که «مهم و عمده» شمرده شدند، این گفت‌وگوها به سرانجام نرسیده است.

مذاکرات اتمی وین یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ایران در 29 خرداد گذشته متوقف شد و هنوز معلوم نیست چه وقت از سر گرفته می‌شود.

مقامات غربی پیش‌بینی می‌کنند که دولت جدید تهران به ریاست رئیسی، رویکرد سختگیرانەتری را در قبال مذاکرات در پیش گیرد که می‌تواند شانس دستیابی به هرگونه توافقی را به خطر اندازد.