.
.
.

روحانی: اسرار هسته‌ای توسط اسرائیلی‌ها به سرقت رفت

جهانگیری: اسرائیل داخل نفتکش ما آدم می‌فرستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی، رئیس‌جمهوی ایران، در آخرین روزهای دولتش سرقت اسناد هسته‌ای ایران توسط اسرائیل را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، روحانی، دوشنبه 11 مرداد، در جمع مدیران دولت دوازدهم گفت: «اسرار را اسرائیلی‌ها از کشور خارج کردند و پیش ترامپ بردند و ترامپ هم از توافق خارج شد.»

او افزود:‌ «ما یک نقص بزرگ داشتیم و آن این‌که طوفانی که ایجاد می‌شود و بمبی به سر مردم ریخته می‌شد می‌گفتند دولت کجاست؟ چه کسی اسناد اتمی را خارج کرد؟»

پیش‌تر مقامات حکومت ایران خروج اسناد هسته‌ای توسط اسرائیل را تکذیب کرده بودند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، اردیبهشت‌ 97 گفته بود که موساد در جریان یک عملیات مخفی، 55 هزار سند روی 183 سی‌دی، مربوط به یک پروژه هسته‌ای موسوم به «عماد» را از یک انبار در نزدیکی تهران ربوده است.

در آن زمان مقامات حکومت ایران با تمسخر ادعاهای نتانیاهو او را «چوپان دروغگو» خوانده بودند.

چندی پیش نیز یوسی کوهن، رئيس پیشین موساد، از جزئیات عملیات سرقت آرشیو هسته‌ای ایران سخن گفت. او فاش کرد که 20 مامور موساد در این عملیات مشارکت داشتند که همه آنها زنده هستند و برخی از آنها از ایران خارج شده‌اند.

کوهن در گفت‌وگو با «کانال 12» تلویزیون اسرائیل گفت که هیچ یک از این 20 نفر اسرائیلی و یهودی نبودند.

به گفته کوهن، در جریان این عملیات 32 گاو صندوق حاوی اسناد آرشیو برنامه اتمی ایران در طول 7 ساعت باز شدند و ماموران شرکت‌کننده در این عملیات، تمام مدت با فرماندهی عملیات در تل‌آویو در تماس مستقیم بودند.

اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی نیز در آخرین جلسه مدیران دولت از حملات متقابل ایران و اسرائیل به کشتی‌های یکدیگر خبر داد.

جهانگیری با اشاره به حمله اسرائیل به 12 نفتکش ایران گفت: «اسرائیل آدم می‌فرستاد داخل نفتکش ما و آن را منفجر می‌کرد.»

این اظهارات در حالی عنوان شده که اسرائیل، آمریکا، بریتانیا و رومانی ایران را متهم کردند با پهپاد به یک نفتکش اسرائیلی در دریای عرب حمله کرده است. در جریان این حمله یک شهروند رومانی و یک بریتانیایی کشته شدند.