.
.
.

بحران کرونا در ایران؛ هشدار به فروپاشی نظام سلامت

وضعیت اکثر شهرهای ایران «فوق بحرانی» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران، گفت که 90 درصد شهرستان‌های کشور از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز به سر می‌برند و هر 4 دقیقه یک ایرانی فوت می‌کند و در 10 روز آینده نیز روند افزایشی خواهیم داشت.

حریرچی، شامگاه یک‌شنبه، 10 مرداد، در یک برنامه تلویزیونی از رشد 38 درصدی فوت بیماران مبتلا به کرونا خبر داده و گفته است در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌ها، ممکن است آمار مرگ کرونا به 800 نفر در روز برسد.

این در حالی ‌است که گونه جدید دلتای کرونا، ایران را وارد فاز پنجم کرده است. گزارش‌ها و ویدئوهای منتشر شده به وضوح بحران موجود در کشور را نشان می‌دهد.

پیشتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفته بود: «با توجه به آغاز پیک پنجم کرونا وضعیت شیوع بیماری در کشور فاجعه است». به گفته محرز: «دلتای هندی قدرت وحشیانه‌ای دارد و نمی‌توان ویروس را کشت کرد به همین دلیل هنوز نتوانسته‌ایم آزمایشاتی روی آن انجام دهیم.»

به گفته کارشناسان میزان سرایت ویروس دلتای هندی در ایران 97 درصد است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که وضعیت تخت‌ها و امکانات درمانی در اکثر استان‌های ایران مناسب نیست و بیماران مبتلا به کرونا حتی در کلان‌شهرهای ایران با کمبود تخت‌ در بخش مراقبت‌های ويژه، گرانی و کمبود دارو و معضل رانت‌بازی در پذیرش برخی از بیمارستان مواجه هستند.

نامه ده‌نمکی به خامنه‌ای: به کدام مرجع پناه ببریم؟

همزمان با گسترش ویروس کرونا در ایران، سعید ده‌نمکی، وزیر بهداشت، در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی خواستار تعطیلی دو هفته‌ای در کشور شد.

در این نامه وزیر بهداشت ایران با بیان اینکه وضعیت سلامتی کشور رو به فروپاشی است گفته است که اعضای کادر پزشکی ایران در 18 ماه گذشته «یک روز استراحت» نداشته‌اند و یک شب راحت نخوابیده‌اند.

او در این نامه ضمن گلایه از وضع موجود گفته است: «در این برهوت تنهایی به کدام مرجع پناه ببریم تا شاید ماشین تولید بی‌وقفه بیماری متوقف شود؟»

در قسمتی از این نامه آمده است: «شاید دو هفته تعطیلی جدی و ایستادگی و بکارگیری نیروهای نظامی و انتظامی و برخورد محکم با شکستن پروتکل‌ها بتواند تا حدقابل توجهی از چرخش ویروس و بار بیمارستان‌ها و فشار نفس‌گیر بر همکاران ما بکاهد.»

این نامه ابتدا در خبرگزاری «ایسنا» منتشر و پس از مدتی از خروجی این خبرگزاری حذف شد.

واکسیناسیون در ایران

با افزایش تعداد مبتلایان، آمار مرگ و میر و پر شدن تخت‌های بیمارستانی، جمهوری اسلامی همچنان از واردات کافی واکسن‌های خارجی تایید شده امتناع می‌کند و مدعی است تا پایان مرداد قصد تولید انبوه واکسن ایرانی را دارد.

طبق آمار رسمی، نوبت‌دهی واکسیناسیون کرونا در ایران به گروه سنی زیر 60 سال رسیده است. در برخی از استان‌ها هم گفته می‌شود افراد 45 تا 48 سال نیز ثبت نام می‌شوند.

آخرین اخبار رسمی که وزارت بهداشت ایران گفته حاکی از آن است که تا روز جمعه 8 مرداد مجموعا 9 میلیون و 336 هزار و 290 نفر اولین دوز واکسن کرونا را زده‌اند. گفته می‌شود واکسن‌های تزریقی اسپوتنیک و سینوفارم چینی هستند.

ایران از محدود کشورهایی است که از واکسن‌های روسی و چینی وارداتی استفاده می‌کند. اگرچه حکومت به مردم وعده تولید انواع داخلی انبوه را می‌دهد اما تا کنون هیچ یک از شش واکسن داخلی به مقدار زیاد توزیع نشده است.

حسن جلیلی، مدیر تولید واکسن «کوو برکت» ایران در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی ایران از تحویل 200 هزار دُز جدید از این واکسن به وزارت بهداشت ایران خبر داده است. با این حساب، از 25 خرداد و پس از صدور مجوز تزریق عمومی واکسن برکت توسط وزارت بهداشت ایران، مجموع تعداد دُز واکسن‌ کوو برکت که تحویل این وزارتخانه شده به 1.5 میلیون دوز رسیده است.

همزمان، کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران نیز یکشنبه 10 مرداد، از ورود دهمین محموله واکسن تهیه شده توسط جمعیت هلال احمر شامل یک میلیون و 120 هزار دُز واکسن کرونا خبر داده است.

بیش از 4 میلیارد و 140 میلیون دوز واکسن کرونا در جهان تزریق شده است. روند واکسیناسیون در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان بسیار کند است.

با ادامه کندی روند تولید واکسن، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون وزیر بهداشت در ایران در گفت‌وگو با روزنامه «همشهری» گفته است که برای قطع زنجیره کرونا باید واکسن وارد شود.

رئیسی مدعی شده که از ‌ماه آینده به‌ طور ثابت ماهانه بین 5 تا 7 میلیون واکسن و تا پایان سال 45 تا 50 میلیون واکسن تولید داخل عرضه شود.

به گفته کارشناسان یکی از دلایل اصلی کندی واکسیناسیون در ایران ممنوعیت ورود واکسن‌های معتبر جهان به ایران است. پیش‌تر خرید واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی توسط علی خامنه‌ای، منع شده بود اما بعدها اعلام شد که استفاده از واکسن آسترازنکا، در صورتی که ساخت کشوری غیر از بریتانیا باشد، مجاز است. اخیرا نیز خامنه‌ای پس از دریافت واکسن گفت که واکسن خارجی هم ایرادی ندارد.