.
.
.

اپلیکشن‌های حکومتی منتفعان اقتصادی طرح «صیانت از فضای مجازی»

دیجی کالا و روبینو اپلیکشن‌های حکومتی هستند که احتمالا جایگزین اینستاگرام خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجلس ایران از طریق «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» به دنبال فیلترینگ اپلیکشن‌های خارجی از جمله «اینستاگرام» و جایگزینی آن با مشابه‌های داخلی بوده که در مالکیت دولت و نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی هستند.

وبگاه «تجارت نیوز» گزارش داده که در پی طرح قانون صیانت از کاربران در فضای مجازی، «برخی از کسب‌کارها و استارتاپ‌ها برای بعد از مسدودسازی اینترنت کیسه دوخته‌اند.»

ناظران اپلیکشن اینستاگرام را مهمترین قربانی این قانون عنوان کرده‌اند. اینستاگرام، تنها اپلیکشن آزاد در ایران، تنها برای سرگرمی مورد استفاده کاربران ایرانی قرار نمی‌گیرد بلکه فضایی بی‌واسطه میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ایجاد کرده و دست واسطه‌های حکومتی را در فرایند عرضه و تقاضای کالا قطع کرده است.

از این نحوه خریدوفروش سودی نصیب سایت‌های فروش مثل «دیجی کالا» نمی‌شود، چرا که دیجی کالا از هر فروش سود چند ده درصدی می‌برد که تولیدکننده برای جبران آن مجبور است قیمت کالا را بالا ببرد و در واقع فروش کمتری داشته باشد.

کاربران ایرانی، طی سال‌های اخیر نسبت به سهم‌خواهی دیجی کالا اعتراض کرده‌ و گفته‌اند که این سایت فروش، اجناس مرجوعی را آسیب دیده به آنها برگردانده به نحوی که دیگر قابل فروش نبوده است.

مسئله مهم‌تر این است که دیجی کالا پول فروش را چند ماه بعد به حساب فروشنده واریز می‌کند. این در حالی است که فروشندگان در اینستاگرام پول کالاها را در همان لحظه فروش از خریدار دریافت می‌کنند.

دیجی کالا در کمین

طبق آخرین آمارها، بیش از 200 هزار کسب‌وکار ایرانی فقط در اینستاگرام فعالیت می‌کنند.

بنابراین با فیلترینگ فضای مجازی 200 هزار کسب‌وکار از اینستاگرام به پلتفرم‌های فروش مثل دیجی کالا کوچ خواهند کرد که در این حالت سود هنگفتی نصیب صاحبان این پلتفرم‌ها خواهد شد.

روبینو هم در انتظار فیلترینگ

یکی دیگر از استارتاپ‌هایی که از فیلترینگ اینستاگرام منفعت مالی می‌برد، پیام‌رسان‌های داخلی مشابه اینستاگرام مانند «روبینو» بوده که زیر مجموعه نرم‌افزار «روبیکا» است.

روبینو نسخه ایرانی اینستاگرام است که گفته می‌شود پس از اجرای «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» جایگزین اینستاگرام خواهد شد.

این اپلیکیشن هیچ ارتباطی با دنیا ندارد و اطلاعات فیلتر شده به کاربران می‌رساند.

ارتباط با دنیا در روبینو به صورت دو طرفه قطع است. اگر اتفاقی خارج از ایران بیافتد تنها واسطه‌ها هستند که می‌توانند اخبار را فیلتر شده منتقل کنند و کاربران به صورت آزاد و خود خواسته نمی‌توانند در هر زمان به هر اطلاعاتی که نیاز دارند دسترسی داشته باشند.

دیگر موضوع مهم برای کاربران، امنیت نرم‌افزارهای ایرانی است. در موتور جستجوی گوگل هیچ اطلاعاتی از مالکان یا سهامداران روبینو و روبیکا وجود ندارد که چنبن وضعیتی احتمال امنیتی بودن آنها را افزایش داده است.

گفته شده که اپلیکیشن روبیکا تحت نظارت «ستاد اجرایی فرمان امام» از نهادهای زیر مجموعه رهبر جمهوری اسلامی است.

افزایش هزینه کاربری پس از فیلترینگ

در حال حاضر کاربران روبینو مصرف اینترنت کمتری نسبت به کاربران اینستاگرام دارند که شاید به‌صرفه به نظر برسد. اما این قابلیت به‌ظاهر مثبت برای مرحله پیش از فیلترینگ اینستاگرام و انحصاری شدن اینترنت در ایران است.

با تصویب طرح فیلترینگ در مجلس و محدودیت استفاده از اپلیکشن‌های خارجی، وضع مالیات سنگین برای کسب و کارها و کاربران عادی از جمله مواردی است که اپلیکشن های انحصاری داخلی به‌سوی آن گام بر خواهند داشت.

فضای مجازی «ول» است

رهبر جمهوری اسلامی، 14خرداد ماه سال جاری، در سی‌ودومین سال مرگ روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، طی سخنانی با اشاره به پخش برخی خبرها درباره فرزند و خانواده کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، فضای مجازی را «بدون هیچ قید و بند» خواند.

خامنه‌ای در این سخنرانی گفت: «فضای مجازی ول است و افتخار ندارد که ما می‌گوییم فضای مجازی کشور ما آزاد است. باید آن را مدیریت کرد.»

پس از انتقاد رهبر جمهوری اسلامی ایران بود که مجلس ایران طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» را در دستور کار خود قرار داد.

بهروز محبی نماینده سبزوار، درباره منشا طرح مجلس برای محدود‌سازی اینترنت و پیام‌رسان‌ها گفت: «پس از اشاره رهبر جمهوری اسلامی بود که باعث شد این طرح در مجلس جدی شود».