کرونا در ایران؛ افزایش ابتلای کودکان به سویه «دلتا»

در پیک پنجم کرونا وضعیت بیشتر شهرهای ایران «فوق بحرانی» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رضا شروین بدو، رئیس مرکز طبی کودکان در ایران از افزایش تعداد کودکان مبتلا به سویه «دلتا» و افزایش میزان سرایت در آن‌ها خبر داد و تاکید کرد که بیمارستان‌های کشور دیگر ظرفیت پذیرش بیماران مبتلا به کووید-19 را ندارند.

این در حالی است که به گفته متخصصان پیک پنجم کرونا در ایران هنوز به «قله» خود نرسیده است. با این وجود بیشتر کشورهای دنیا پس از انجام واکسیناسیون عمومی نسبتا به زندگی عادی خود برگشتند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، رضا شروین بدو شنبه 9 مرداد اعلام کرد: «وضعیت ابتلا به کووید-19 در کودکان افزایشی است و بخش آی‌سی‌یو کودکان ما پر شده است.»

او همچنین با اشاره به آمار افزایشی ابتلا در کودکان افزود: « انتظار می‌رود قبل از بازگشایی مدارس با کارشناسان حوزه سلامت کودکان مشورت شود تا پیامدهای این تصمیم مورد بررسی قرار بگیرید.»

از سویی، سایر شهرها و گروه‌های سنی در ایران نیز در وضعیت «فوق بحرانی» هستند.

علیرضا نصری، رئیس ستاد کرونای شهرستان قشم با تاکید بر ممنوعیت سفر به این شهرستان، از وضعیت فوق بحرانی کووید-19 در قشم خبر داد.

نصری به آمار فوتی‌های کرونایی در روز 8 مرداد اشاره کرد و گفت:‌«درپی فاجعه‌ای بی‌سابقه آمار فوتی‌های کرونایی این شهرستان افزایش یافته و قشم را در صدر آمار مرگ استان هرمزگان قرار داد.»

بحران در شهرهای شمالی

سه استان مازندران، گلستان و گیلان در رنگ‌بندی شهرهای کرونایی وضعیت قرمز را نیز رد کردند. به گفته محمدعلی محسنی بند‌پی، نماینده مجلس ایران تمامی بخش‌های بیمارستان‌ و اورژانس استان مازندران مملو از بیماران کرونایی شده است.

16 شهرستان گیلان نیز در وضعیت قرمز قرار دارند و «املش» تنها شهری است که در این استان همچنان نارنجی باقی مانده است. با این وجود طبق اعلام آبتین حیدرزاده، معاون بهداشت علوم پزشکی گیلان، در حال حاضر تعداد زیادی بیمار با شرایط وخیم در بیمارستان‌های این استان بستری هستند.

حیدرزاده همچنین از پر شدن تمام تخت‌های کرونایی پیش بینی شده در بیمارستان‌های استان گیلان خبر داد و افزود: «هم اکنون از سایر ظرفیت‌ها برای بستری بیماران مبتلا به کووید-19 استفاده می‌شود.»

تهران نیازمند بیمارستان صحرایی

در تهران نیز وضعیت بستری بیماران کرونایی به شدت افزایش پیدا کرده است تا جایی که نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران «برپایی بیمارستان‌های صحرایی» را در این استان ضروری اعلام کرد.

وضعیت تخت‌ها و امکانات درمانی در سایر استان‌های ایران نیز چندان مناسب نیست و بیماران مبتلا به کرونا حتی در کلان‌شهرهای ایران با کمبود تخت‌ در بخش مراقبت‌های ويژه، گرانی و کمبود دارو و معضل رانت‌بازی در پذیریش برخی از بیمارستان مواجه هستند.

با افزایش تعداد مبتلایان، آمار مرگ و میر و پر شدن تخت‌های بیمارستانی، جمهوری اسلامی همچنان از واردات کافی واکسن‌های خارجی تایید شده امتناع می‌کند و مدعی است تا پایان مرداد قصد تولید انبوه واکسن ایرانی را دارد.

واکسن‌های ایرانی در هاله‌ای از ابهام

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که واکسن «برکت» مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار نگرفته و گزارشی از مراحل آزمایش‌های بالینی آن منتشر نشده است و «پاستوکووک» که ایران مدعی تولید مشترک آن با کشور کوبا بود، چندی پیش با اعلام سفارت این کشور مشخص شد تنها با هدف انجام تحقیقات به ایران داده شده است تا از این طریق مجوز استفاده اضطراری برای آن کسب شود.

درحالی که گروه سنی بالای 65 سال در بسیاری از استان‌ها و شهرهای ایران واکسینه نشدند، دولت قصد دارد مدارس و دانشگاه‌ها را از ابتداری مهر بازگشایی کند.

محدودیت‌ها و آمار کرونا

در جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی ایران، 258 شهر در وضعیت قرمز، 110 شهر در وضعیت نارنجی و 53 شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

بر پایه «گزارش رسمی» وزارت بهداشت ایران که محل شک و تردید است، تا روز هشتم مرداد، 9 میلیون و 336 هزار و 290 نفر دُز اول واکسن و تنها دو میلیون و 652 هزار و 358 نفر دُز دوم را تزریق کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم